W niedzielę 22 stycznia Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im. Stanisława Moniuszki zaprosiło do Sali Akustycznej niepołomickiego zamku na koncert “Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz kolędy innych narodów”. 
Współorganizatorami wydarzenia byli Kolejowe Towarzystwo Kultury z Krakowa oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach, a patronat sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak.
Program koncertu przygotowała Aleksandra Polak, a wykonali artyści związani z Towarzystwem oraz zaproszeni goście. Zespół Kameralny Pro Arte z solistami: Urszulą Borzęcką, Izabelą Król, Marią Czarnecką-Reichel, Barbarą Radecką, Łukaszem Mirkiem i Józefem Perunem wykonali rodzime kolędy, w tym również trzy staniąteckie: „O Zarzo”, “Nuż my dziś krześcijani” i „Wesoły nam dziś”, a także kolędy angielskie oraz znaną na całym świecie austriacką kolędę „Cicha noc”.
Zaprezentował się również Zespół Młodzieżowy prowadzony przez Aleksandrę Polak, wykonując „Kolędę dziecięcą” i „Kołysankę”, w której partie solowe zaśpiewali Szymon Zabijak i Bartosz Gąsior. Swoje instrumentalne umiejętności zaprezentowali młodzi pianiści: Wiktoria Wnęk, Alicja Wolnicka i Michał Walczyk.
Już do tradycji należy, że w wydarzeniach muzycznych organizowanych przez TMMiŚ biorą udział krakowscy artyści. Nie inaczej było i tym razem, bowiem na scenie pojawili się: znana krakowska pianistka Renata Żełobowska-Orzechowska oraz artyści Filharmonii Krakowskiej – Zofia Wengrynowicz-Perun oraz Opery Krakowskiej – Jan Migała. Tworzone przez nich muzyczno-wokalne duety czy tercety nie zostawiały nikogo obecnego na koncercie obojętnym na to czego doświadczał. Profesjonalizm połączony z pasją do muzyki i śpiewu, odrobina humoru Pana Jana to dawka pozwalająca przeżywać chwile, które na długo zostają w pamięci. Koncert poprowadził piszący tę relację, dodając wykonaną przez siebie góralską pastorałkę i zachęcając do wspólnego śpiewania.
Data koncertu zbiegła się z obchodzonym 21 i 22 stycznia Dniem Babci i Dziadka. Zatem oprócz tradycyjnych życzeń nie zabrakło muzyczno-wokalnych dedykacji takich jak „Pradziadziuś z babcią jedzie”, piosenki zaśpiewanej przez najmłodszych artystów czy „Pierwszy siwy włos” wykonanej przez Jana Migałę.
Rok 2017 jest dla TMMiŚ rokiem jubileuszowym, rokiem 25-lecia istnienia. Rozpoczął się koncertowo, takim też z pewnością będzie, gdyż rokrocznie prezes Aleksandra Polak planuje wiele przedsięwzięć artystycznych. Przed zespołami i ich członkami kolejne muzyczne wyzwania, a już dzisiaj zapraszają, wszystkich sympatyków, lubiących muzykę i śpiew na wydarzenia, na których będzie można usłyszeć owoce ich pracy.
Styczniowy koncert za nami, za udzieloną pomoc finansową przy jego realizacji organizatorzy kierują serdeczne podziękowania do Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.
 
Janusz Rojek
animator kultury