Przez 9 miesięcy, od czerwca 2016 do marca 2017, w zamku prezentowana była wystawa zatytułowana Przeszłość Przyszłości. Czartoryscy Narodowi.

Znalazły się na niej dzieła sztuki i pamiątki narodowe (razem 140 obiektów), pochodzące z najstarszej części kolekcji, jaką w 1801 roku założyła księżna Izabela Czartoryska i udostępniła publiczności w Puławach, tworząc tym samym pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych w Europie muzeum.

Obok obrazów o tematyce sakralnej z XIV – XVI wieku, francuskich i niderlandzkich portretów pokazano militaria, tarcze paradne, wyroby rzemiosła artystycznego; renesansowe i barokowe srebra, wyroby z emalii i kości słoniowej oraz pamiątki po sławnych ludziach, koronowanych głowach Europy i wielkich bohaterach.

Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem, a jej aranżacja w połączeniu z urodą zamkowych wnętrz budziła zachwyt wielu zwiedzających. A było ich ponad pięć tysięcy, w tym turyści polscy i zagraniczni, którym udostępniano opisy w trzech wersjach językowych i grupy uczniów, dla których przygotowano spacery tematyczne. Chętni mogli dodatkowo skorzystać z bezpłatnego zwiedzania

w czasie Dnia Otwartych Drzwi Muzeów oraz dwóch kolejnych marcowych niedziel.

Wystawę zakończył uroczysty finisaż, podczas którego Anna Polony odczytała fragmenty Dzienników księżnej Izabeli, kurator wystawy Janusz Wałek przybliżył historyczny kontekst wybranych obiektów, a oprawę muzyczną zapewnił gitarzysta Paweł Hebda.

Prezentacja w zamku stanowiła znakomitą okazję, by zobaczyć znaczną część skarbów, które w imieniu obywateli Rzeczpospolitej zakupił od księcia Adama Karola Czartoryskiego Minister Gliński.

Już wkrótce, z końcem czerwca tego roku, Muzeum Niepołomickie wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie zaprosi na kolejną odsłonę zbiorów Książąt Czartoryskich i Rodziny Potockich z Krzeszowic.

Tym razem będzie to kolekcja sztuki starożytnej.

 

Maria Jaglarz