27 stycznia w Sali Akustycznej Zamku Królewskiego w Niepołomicach odbył się koncert kolęd i pastorałek z niepołomicką lekcją śpiewania zatytułowany „Jakaś światłość nad Betlejem”.

Wydarzenie zorganizowało Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im. St. Moniuszki w Niepołomicach. Partnerami w realizacji byli: Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach i Kolejowe Towarzystwo Kultury w Krakowie, a patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak.

Wśród licznie zebranej publiczności zagościli: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Gąsłowski oraz radny powiatu wielickiego Jakub Paluch. Koncert rozpoczęto słowami wspomnień o najważniejszej postaci i założycielce Towarzystwa, profesor Aleksandrze Polak, która zmarła z końcem ubiegłego roku. Ukochała Niepołomice i dla tego miasta żyła tworząc setki, z sercem realizowanych muzycznych wydarzeń, ciesząc się z każdego, kto zechciał w nich uczestniczyć. Zebrani uczcili jej pamięć minutą ciszy.

Część programową rozpoczęli od swoich prezentacji młodzi pianiści: Julia Dąbroś i Michał Walczyk, którzy swoje pierwsze kroki w nauce gry na fortepianie stawiali pod okiem Aleksandry Polak. Następnie swój repertuar przedstawił Zespół Kameralny Pro Arte i jego soliści: Izabela Król i Urszula Borzęcka. Akompaniował i dyrygował Zygmunt Golonka, artysta-muzyk, kompozytor, któremu w grudniu minionego roku Towarzystwo powierzyło opiekę nad zespołem. W repertuarze Pro Arte znalazły się barwne opracowania znanych kolęd jak „Bóg się rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Gdy się Chrystus rodzi”. Nie zabrakło również wykonań a`capella jak: „O zarzo”, zaczerpniętego z kancjonałów staniąteckich czy „Co się dzieje” do sł. i muz. Karola Marii Prosnaka.

Koncertem kolęd zespół rozpoczął swój jubileuszowy, dwudziesty rok istnienia a tym samym artystycznej działalności. Powołany 1999 roku przez Aleksandrę Polak, dzięki której stawiał pierwsze kroki, rozwijał się i koncertował. Przez dwie dekady swój repertuar prezentował setki razy. W tym roku Pro Arte i jego opiekun przygotowują nowy repertuar, który pozwoli zabrać melomanów w kolejną muzyczną podróż.

Drugą część koncertu, czyli niepołomicką lekcję śpiewania rozpoczął duet Gloria Brzezińska-Kacerz i piszący tę relację. Stylizowane góralskie stroje zapowiadały konwencję w jakiej będzie utrzymana. I tak też się stało. Rozpoczęli dynamicznymi, skocznymi pastorałkami. Po nich zaprosili publiczność do wspólnego kolędowania. Korzystając ze specjalnie przygotowanego śpiewnika multimedialnego popłynęły znane i nieznane wersy pięknych polskich kolęd m.in. takich jak: „Gdy śliczna Panna”, „Do szopy”, „Jezusa Narodzonego”. Kolędowe, wspólne śpiewanie otwarło nową formułę muzycznych spotkań, podczas których nie tylko muzyki i śpiewu będzie można posłuchać, ale także w nich aktywnie uczestniczyć. Pragnieniem organizatorów są cykliczne lekcje śpiewania, dla tych wszystkich, którzy lubią śpiewać i które byłyby realizowane kilkukrotnie w roku.

Koncert zakończyła kolęda „Jakaś światłość nad Betlejem”, życzenia noworoczne oraz zaproszenie na kolejne tegoroczne wydarzenia organizowane przez Towarzystwo, a w sposób szczególny na koncert „Oleńka” dedykowany śp. Aleksandrze Polak.

Po zakończeniu wydarzenia, w Sali Rycerskiej odbyło się Noworoczne Spotkanie Towarzystwa. Zarząd i artyści TMMiŚ kierują swoje podziękowanie za wszelką pomoc w realizacji koncertu swoim partnerom, za patronat Burmistrzowi Niepołomic oraz za współfinansowanie wydarzenia Miastu i Gminie Niepołomice.

W imieniu TMMiŚ
Janusz Rojek