24 lutego Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im St. Moniuszki w Niepołomicach zorganizowało w Zamku Królewskim koncert „Oleńka” poświęcony pamięci prof. Aleksandry Polak, założycielki i prezes Towarzystwa, która zmarła w listopadzie ubiegłego roku. 

Partnerami wydarzenia byli: Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach oraz Kolejowe Towarzystwo Kultury z Krakowa, a patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak.

Pośród publiczności, która po brzegi wypełniła Salę Akustyczną znaleźli się najbliżsi Pani Profesor –małżonek Jan Polak wraz z synem Andrzejem i rodziną, przyjaciele, członkowie Towarzystwa i jego sympatycy, a także ks. prałat Stanisław Mika – proboszcz niepołomickiej parafii, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Ciastoń i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Gąsłowski, radny powiatu wielickiego Jakub Paluch oraz prezesi instytucji i organizacji współpracujących z Towarzystwem.

Koncert przygotowano w formie muzycznych wspomnień dedykowanych ś.p. Aleksandry Polak, które wybrzmiały w osiemnastu utworach zaprezentowanych przez jedenastu wykonawców-solistów i zespoły. Wystąpili: Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian, Zofia Wengrynowicz-Perun – mezzosopran, Monika Biederman-Pers – mezzosopran, Justyna Sasnal – harfa celtycka, Jerzy Sobeńko – fortepian, Jan Migała – baryton, Michał Walczyk – fortepan, Janusz Rojek – gitara akustyczna, śpiew, Chór Szkoły Muzycznej I stopnia w Niepołomicach pod dyrekcją Szczepana Tesarowicza, akompaniament Dariusz Sadzikowski, Miejski Chór Cantata pod dyrekcją prof. Bogusława Grzybka, Zespół Kameralny Pro Arte pod kierownictwem Zygmunta Golonki.

W programie zabrzmiały utwory, które tak jak „Walc cis moll”, „Amazing Grace” (Cudowna Boża Łaska) czy „Fascination” Ferno Dante Marchettiego, należały do ulubionych utworów Pani Profesor. Nie zabrakło muzyki Chopina i Moniuszki. Usłyszeć można było wykonania instrumentalne, instrumentalno-wokalne i a`capalla. W sposób szczególny tego popołudnia wybrzmiała zaprezentowana w formie audio „Pieśń Królowej Bony z opery Zygmunt August Tadeusza Joteyko” wykonana przez Aleksandrę Polak, po której salę wypełniły gorące brawa. Pani profesor kochała muzykę i nią żyła, z niej czerpała siły. Była barwna, jak barwna jest muzyka. I taki był również koncert obfitujący w brzmienia od klasycznego do rozrywkowego, od nostalgicznego do porywającego swoją dynamiką. Jedynie wazon pełen kwiatów, usytuowany tuż obok portretu był w jednym kolorze – bieli symbolizującej pamięć. Piękniał wraz z każdą kolejną różą dołączoną przez artystów przy ich muzycznym wspomnieniu. Muzyka tego popołudnia przeplatała się ze słowami i fotografiami prezentowanymi w formie multimedialnej a prezentującymi życie i działalności Aleksandry Polak. Do wspomnień pragnę dołączyć i te osobiste, które wypowiedziałem będąc gospodarzem koncertu.

Na Jagiellońskiej 9, w domu państwa Aleksandry i Jana Polaków historia pisana była muzyką. Czuło się, że jest się w innym świecie. Tam wszystko było muzyką. Spotkać można było jeśli nie śpiewające to grające dzieci, jeśli nie dzieci to dorosłych. Wszystko otoczone powieszonymi na ścianie fotografiami znanych kompozytorów: ukochany Moniuszko, Beethoven Mozart, Chopin a pośród nich zatrzymane w kadrze wspomnienia. Muzyka nawet nie milkła, gdy podawana była herbata i ciasteczka, bo nawet wtedy o niej się rozmawiało. W ten uroczy sposób Pani Profesor chciała zatrzymać czas, by móc jeszcze dłużej być z tymi, którzy w swoim sercu mają… muzykę.
Program artystyczny zakończyła Modlitwa B. Okudżawy i Kołysanka – do sł. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i muz. Jan Maklakiewicz. Swoimi refleksjami podzielili się m.in. Burmistrz Roman Ptak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Marek Ciastoń. Podziękowania dla organizatorów i publiczności przekazali Jan i Andrzej Polakowie. Zgromadzona publiczność, niekryjąca swojego wzruszenia, nagrodziła wykonawców i realizatorów burzą oklasków.

Za pomoc w realizacji koncertu organizatorzy serdeczne podziękowania składają na ręce: prezes Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach – Barbary Ptak, prezesa Kolejowego Towarzystwa Kultury w Krakowie Kazimierza Jarosza oraz dyrektora Domu Kultury Kolejarza w Krakowie – Józefa Bylicy, prezesa Towarzystwa Śpiewaczego w Niepołomicach Anny Ptasznik, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Niepołomickiej Janusza Jagły, dyrektora Szkoły Muzycznej I Stopnia w Niepołomicach Mirosława Stępnia. Z serca dziękuję: wszystkim artystom, członkom Towarzystwa, którzy swą pracą i zaangażowaniem przyczynili się do realizacji koncertu, burmistrzowi Niepołomic za patronat oraz Miastu i Gminie Niepołomice za współfinansowanie wydarzenia.

Na kolejny artystyczne wydarzenie zaplanowane w kwietniu a zatytułowane „Zamyślenia pasyjne” TMMiŚ zaprasza już dzisiaj.

W imieniu Organizatorów
Prezes TMMiŚ
Janusz Rojek

fot. Janusz Jagła