Tego lata w Opactwie Mniszek Benedyktynek w Staniątkach znów rozbrzmiewać będą koncerty organowe, śpiewy chórów i solistów z całej Polski. W cyklu „Przyjaciele dla Opactwa” wystąpi charytatywnie kilkunastu profesjonalnych muzyków.

Koncerty „Przyjaciele dla Opactwa” to szansa dla melomanów na obcowania z muzyką klasyczną w zjawiskowej scenerii zabytkowego klasztoru w Staniątkach. W tym roku po apelu Matki Ksieni na portalu społecznościowym, właśnie w taki sposób – wystąpienia bez gaży – artyści zdecydowali się pomóc Opactwu. Jak pisała w komentarzu jedna z internautek „Jak nie pomóc za tyle modlitwy?”. Dzięki otwartym sercom udało się zaplanować na lipiec i sierpień 7 koncertów.

Od wielu lat klasztor zmaga się z trudnościami spowodowanymi złym stanem budynków. Organizowane są kiermasze, na których siostry sprzedają swoje wyroby w celu uzyskania funduszy na remonty i utrzymanie bieżące klasztoru. Koncerty to kolejna z możliwości wsparcia Opactwa. Zostawiając cegiełkę podczas koncertu wspieramy remont dachu, chronimy zabytki muzealne, dajemy szansę odnowy wielu zapomnianym w klasztorze pomieszczeniom.

Zapraszamy na cykl koncertów „Przyjaciele dla Opactwa”. Tu wspólnie z występującymi artystami tworzymy krąg przyjaciół, którym bliskie jest 800 letnie Opactwo Staniąteckie.

Podczas koncertów wystąpią:

30 lipca – Wojciech Gracz – koncert organowy
6 sierpnia – Il Vento. Il vento to zespół wykonujący muzykę epok renesansu, baroku i klasycyzmu na historycznych instrumentach dętych i szarpanych.
13 sierpnia – koncert organowy. Tomasz Barcik – absolwent Diecezjalnej Szkoły Muzycznej II Stopnia w Bielsku-Białej (koncert w ramach Cracovia Sacra).
15 sierpnia – Paulina Szostak-Machnica (solistka), Damian Sowa – organy, Agnieszka Rzeźnik – recytacja, prowadzenie koncertu, Karol Zwierniak – organy (koncert w ramach Cracovia Sacra).
20 sierpnia – Joanna Grandys – aktorka i chórzystka występująca m.in. w Operze Krakowskiej
27 sierpnia – Przemysław Bałka – artysta chóru wstępujący m.in. w Operze Krakowskiej
3 września – Ks. Jan Jabłuszewski – koncert organowy

Koncerty odbędą się o godz. 19.00 w kościele św. Wojciecha w Staniątkach.

Wstęp – dobrowolna ofiara na rzecz klasztoru.

Author: Joanna Musial