przedpo

 

Zakończyły się prace nad modernizacją Kopca Grunwaldzkiego w Niepołomicach.

Inwestycja była podzielona na dwa etapy. W pierwszym, który prowadzono pod koniec ubiegłego roku, zmodernizowano sam kopiec. Koszt wyniósł ponad 96 tys. zł, a wykonawcą prac była Firma Produkcyjno-Handlowo-Usługowa Rustykal z Krakowa.

Drugi etap obejmował zagospodarowanie obszaru wokół kopca, aby uczynić go jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców – jako miejsce spotkań, relaksu i odpoczynku. Prace wykonała firma Royal Play Łukasz Piotrowski z Małkini Górnej. Ich koszt to prawie 206 tys. zł.

Posadzono krzewy żywopłotowe, obsadzono kwietniki krzewami róż szlachetnych, wykonano trawniki dywanowe, powstały alejki spacerowe. Zmodernizowano istniejący plac zabaw. Dzieci mogą teraz korzystać z dodatkowych urządzeń takich jak: element do wspinania, huśtawka „bocianie gniazdo”, system drążków – wszystko to ułożone na bezpiecznej nawierzchni.

Pojawiły się ponadto elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci, tablica informacyjna. W miejsce zdemontowanego ogrodzenia zamontowano nowe – z paneli powlekanych. Rozbudowano też monitoring.

Nowym elementem na terenie przy kopcu jest pomnik króla Władysława Jagiełly, przeniesiony tutaj spod budynku byłego już gimnazjum w Niepołomicach. Przypomnijmy, po reformie oświaty będzie się w nim mieściła Szkoła Podstawowa nr 1, która (podobnie jak przed wieloma laty) będzie nosiła imię Tadeusza Kościuszki. Odsłonięcie pomnika w nowym miejscu przez burmistrza Romana Ptaka i przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Ciastonia było jednym z oficjalnych punktów pikniku historycznego „Powrót króla Władysława”, który odbył się w sobotę 20 lipca. Można o nim przeczytaj tutaj.

Po drugiej stronie terenu zasadzono dęba. To już zwyczaj w Niepołomicach, że przy ważnych spotkaniach rocznicowych sadzi się drzewo. Mamy nadzieję, że za 50, 100, 150, 300 lat dąb pod kopcem będzie przypominał naszym potomkom, że pamiętaliśmy o wspólnym świętowaniu ważnych narodowych rocznic.

Modernizacja kopca i okalającego go terenu była współfinansowana z Unii Europejskiej w wysokości około 63% kwoty netto. Pieniądze pozyskaliśmy przy współudziale Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Powiatu Wielickiego.