Pośpiech, mnóstwo zajęć pozalekcyjnych, ciągłe podwożenie i przywożenie dzieci, wieczór, zmęczenie, kolejny poranek, praca, nadmiar domowych i szkolnych obowiązków, ciągłe poddenerwowanie… ciągłe myślenie o czymś, co dopiero ma nadejść. A gdzie w tym wszystkim radość spędzania wspólnego czasu z naszymi dziećmi? Czy poświęcamy im wystarczającą ilość czasu? Jak dzieci spostrzegają codzienny tryb życia „zaprogramowany” przez nas dorosłych?

Współczesne zajmowanie się dziećmi przeobraża się w bezwiedne pisanie scenariusza, który ma zagwarantować pełny sukces szczęśliwego (nie tylko dzieciństwa), ale i dorosłego życia. Jednak przepełniona przestrzeń czasowa dzieci w przeróżne formy komercyjnych pełnych profesjonalizmu zajęć przyczynia się do zanikania beztroskiego bycia dzieckiem. Dziś często rodzice stają się taksówkarzami pociech z jednych zajęć na drugie, tłumacząc sobie, że to przecież dobra alternatywa dla komputera i telewizji. „Oczywiście każdy rodzić snując plany i marzenia wobec dziecka też wyraża swoją miłość do dziecka”[1]. Czy jednak na takie okazywanie miłości czeka dziecko? Podarujmy dzieciom to co najcenniejsze… nasz czas. A wspólny czas dobrze jest spędzić na czytaniu! Zwłaszcza w zimowe, długie wieczory.

Program biblioterapeutyczny „Nie bójmy się kochać” przeznaczony jest dla rodziców wraz z dziećmi w wieku 7-9 lat. Program zawiera 5 cyklicznych warsztatów. Podczas tych spotkań rodzice będą mogli wysłuchać swoich dzieci, a dzieci będą mogły wsłuchać się w swoich rodziców. Na każdym spotkaniu przeczytamy wybraną książkę, która sama nam pokaże jak działa leczniczo. Nie zabraknie wspólnych zabaw oraz prac twórczych.

Przedstawiamy ramowy przebieg programu:

Data Temat Do czego zmierzamy Wykorzystana literatura  Czas trwania
4 stycznia 2018           „Powitanie z miłością„ Integracja i zapoznanie uczestników, wprowadzenie uczestników do tematu cyklu spotkań „Nie bójmy się kochać” „Mały Książę”
Antoine de Saint-Exupéry
(fragment)
17.00- 18.30
18 stycznia 2018 „Każdy z nas lubi być głaskany- czyli o tym, że nie wszystko musi być zaplanowane i praktyczne„. Próba odnalezienia spontaniczności i radości w naszym codziennym życiu „Praktyczny Pan”
Roksana Jędrzejewska- Wróbel
17.00- 18.30
1 lutego 2018 „O smutnym Kocioludku- czyli o tym jak odnaleźć klucz do prawdziwego szczęścia”. Pogłębianie relacji między dziećmi i rodzicami „Kocioludek Długowłosy”
Etgar Keret
17.00- 18.30
15 lutego 2018 „Mamy czas- czyli o tym, że warto na chwilkę się zatrzymać”. Uświadomienie uczestnikom, że zagospodarowanie dziennego czasu zależy od nich samych „Bajka o czasie”
Eliza Piotrowska
17.00- 18.30
1 marca 2018 „Pozwólmy sobie pomarzyć” Odkrywanie własnych pragnień, wzmacnianie satysfakcji z własnego życia „Mamo ja chcę pomarzyć!”
Guido Quarzo
17.00- 18.30

 

Pierwsze spotkanie odbędzie się 4 stycznia (czwartek) 2018 roku o godz. 17.00 w Laboratorium Aktywności Społecznej (podpiwniczenie Biblioteki).

Prosimy o zapisy osobiście w Galerii Książki dla Młodych (Biblioteka Publiczna w Niepołomicach) lub telefonicznie: 12 284 87 29.

Gorąco zapraszamy!

Aneta Kurak

Bibliografia:
1. Jak kochać dziecko, Janusz Korczak, Rzecznik Praw Dziecka, Warszawa 2012.
2. Czas wolny- refleksje, dylematy, perspektywy, red. Dorota Mroczkowska, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2011.
3. Style i charaktery, 2008, nr 3(6).
4. Mariateresa Zattoni, „Wprowadzenie”, [w] Mamo ja chcę pomarzyć! Guido Qarzo, Wydawnictwo WAM, Kraków, 2010.

[1] Agnieszka Galicka, Magiczny krąg, „Style i charaktery”, 2008, nr 3(6), str. 24.