W salach I piętra Zamku Królewskiego Muzeum Niepołomickie zorganizowało nową wystawę pt. Niepodległa w Niepołomicach. Jest to kolejne z tematycznych rozwinięć dobrze już znanej wystawy stałej pt. Niepołomice. Miasto, czas i ludzie.

Wolna mała Ojczyzna – ta myśl przyświecała obywatelom Niepołomic odkąd tereny Polski znalazły się pod zaborami. Pierwsza wojna światowa nazwana przez historyków wielką ze względu na zasięg konfliktu i liczbę straconych istnień – dla Polaków stała się Wielką, gdyż rodziły się wielkie nadzieje na odzyskanie Niepodległości.

Niepodległa w Niepołomicach to wystawa przedstawiona w stylu krótkometrażowego filmu
z wieloma wątkami. Pokazano między innymi działania Niepołomiczan kultywujące tradycję, kulturę
i historię utraconego kraju w walce o zachowanie narodowej tożsamości, postawę patriotyczną wyrażoną w akcjach na rzecz legionistów i ich rodzin oraz nazwiska bohaterów walczących
w szeregach Legionów Polskich. Wątek lokalny przedstawiony jest w kontekście znanych z historii zdarzeń i postaci tworzących fundament wolnej Polski.

Fotografie i dokumenty, dźwięki i obrazy oddają heroizm i codzienność okresu pierwszej wojny światowej na niepołomickiej ziemi.

Wystawa czynna od 10 listopada 2018 do 15 stycznia 2019 roku.

Wstęp wolny!