Od kilku dni na zamkowych krużgankach odbywa się mycie marmurowego posągu pochodzącego z czasów Cesarstwa Rzymskiego, z połowy II wieku naszej ery.

Rzeźba przedstawia bóstwo leśne pod postacią śpiącej młodej kobiety. Półleżąca pozycja, pofałdowana szata okrywająca nogi, głowa pochylona na ramię i nagi tors nadają figurze charakterystyczny dla nimf kuszący wdzięk.

Bo też nimfy, według mitów greckich, uosabiając siłę i piękno przyrody, były pełnymi powabu i wiecznie młodymi kobietami. Nic więc dziwnego, że stawały się wybrankami bogów, żonami herosów, partnerkami satyrów.

Nasza nimfa ma jakieś… 1850 lat, ale poza tym, że pokrywała ją warstwa niezbyt czystego nalotu, to „trzyma się” całkiem nieźle.

Zamkowe przestrzenie umożliwiły pracownikom Muzeum Narodowego w Krakowie przeprowadzenie prac konserwatorskich, a przede wszystkim pierwszej od 20 lat kąpieli, która przywróciła nimfie pełnię urody.

Posąg śpiącej nimfy będzie jednym z obiektów wystawy przygotowywanej przez Muzeum Niepołomickie wraz z Muzeum Narodowym w Krakowie, której otwarcie odbędzie się w zamku 19 września o godz. 13.00.

Maria Jaglarz