6 kwietnia, gdy na zewnątrz całkiem się ściemniło, kilkunastu śmiałków zapukało do drzwi wejściowych niepołomickiej biblioteki. Byli to uczestnicy trzeciej nocnej akcji dla młodzieży pod hasłem: „Nocna Olimpiada Detektywów”.

Nastolatkowie, którzy odważyli się uczestniczyć w nocnej imprezie zostali „wciągnięci” w półmrok panujący w całej bibliotece. Tam czekało na nich wiele niespodzianek, a także przeróżnych wyzwań. Z pewnością wielką przyjemnością było spotkanie z szalonym Lemoncellem, Dr Zinczenko oraz Detektywem Lupką. W rolę postaci książkowych wcielili się bibliotekarze, którzy koordynowali przebieg nocnej olimpiady.

W każdym dziale na zuchwalców czekały zagadki detektywistyczne i literackie konkursy. Pomimo późnych godzin nasi „olimpijczycy” wykazali się świeżym, bystrym umysłem. Nocna zabawa ze szczyptą rywalizacji, otoczona wyjątkową aranżacją pomieszczeń sprawiła, że każdy uczestnik mógł poczuć się jak prawdziwy, najlepszy detektyw. Jednak tylko na jednej głowie został położony zwycięski laur! Wszystkim „nocnym markom” gratulujemy!

Scenariusz tegorocznej akcji powstał na podstawie książki pt. „Olimpiada pana Lemoncella” Chrisa Grabensteina. W ten sposób chcemy pokazać nastolatkom jak książka może stać się przygodą, inspiracją i tajemnicą ważną do odkrycia. Mamy nadzieję, że promocja czytelnictwa w taki sposób ukaże książki jako wartościowe narzędzie w szukaniu drogowskazów życiowych przez dorastających czytelników.

Dominika Miklaszewska
Aneta Kurak
Waldemar Stelmach
Biblioteka Publiczna w Niepołomicach