Uczestnicy Zlotu Niepołomickiego wysłuchali dziś w Zamku Królewskim wykładu Konstantego Geberta „O słowach niewinnych”, mówiącego o tym, jak subtelne zmiany sensu i kontekstu słów mogą zwiastować zbrodnie. Komentarza do wystąpienia udzielił Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Obaj poruszyli temat granicy między wolnością słowa a mową nienawiści.

Gebert namawiał do czujności wobec słów niewinnych, które w konsekwencji mogą wyrządzić wiele złego. Przestrzegał przed obojętnością, która jego zdaniem jest gorsza niż nienawiść. Optował za niezgodą na podziały (np. osobne ławki dla Żydów), twierdząc, że historia niejednokrotnie pokazała, że podziały się źle kończyły.

Bodnar zaznaczył, że w Polsce często zmieniamy znaczenie słów, używamy ich w innym kontekście. Zwrócił też uwagę, że niektóre słowa są dziś inaczej postrzegane, np. „uchodźca” kiedyś kojarzone pozytywnie, dziś ma znaczenie pejoratywne, kojarzy się z zagrożeniem. I z czasem zaczynamy się przyzwyczajać do pewnych słów, których znaczenie zostało zmienione.

Mówił też o procesie tworzenia neologizmów, o tym, że w naszym języku powstają nowe słowa, które z czasem wchodzą w powszechne użycie, i niestety często jest to język, który wyklucza i dyskryminuje (np. „homo terror”, „tęczowy nazizm”).

Obaj przekonywali, aby nie być obojętnym i reagować, gdy język, którym się posługują inni zaczyna krzywdzić.

Na koniec uczestnicy mogli zadać prowadzącym kilka pytań.

Zlot Niepołomicki, to kontynuacja tzw. Obywatelskich Dniach Skupienia, które w ubiegłym roku odbywały się w niepołomickim zamku. Ideą tegorocznych spotkań jest rozmowa pomimo różnic. Uczestnicy Zlotu (8 i 9 września) poświęcają czas na wykłady zaproszonych gości, rozmowy i wspólną lekturę ważnych tekstów. Więcej informacji o Zlocie znajduje się tutaj.