W Muzeum Niepołomickim uroczyście otwarto dziś wystawę “Znajduję starożytności bardzo piękne. Antyk okiem kolekcjonera”. Po raz pierwszy w zamku, można podziwiać zabytki kultury egipskiej, greckiej, etruskiej i rzymskiej.

Wystawa obejmuje zbiory pochodzące z trzech krakowskich kolekcji: Muzeum Książąt Czartoryskich, Rodziny Potockich z Krzeszowic i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Maria Jaglarz, dyrektor Muzeum Niepołomickiego witając zgromadzonych gości, zaznaczyła, że wystawę otwarto w 10. rocznicę współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie.

To dla nas zaszczyt, że możemy eksponować nasze zbiory w niepołomickim zamku. Wystawa będzie czynna dosyć długo, z uwagi na remont Muzeum Narodowego. Tym bardziej cieszymy się z dobrej współpracy – stwierdził podczas otwarcia Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Kuratorem wystawy jest Dorota Gorzelany. Zanim goście obejrzeli ekspozycję, krótko opowiedziała o prezentowanych dziełach.

Zgromadzone w dwóch salach obiekty oddają ideę sfery kobiecej i męskiej zarówno w świecie ludzi, jak i bogów. Są wśród nich marmurowe posągi, reliefy sarkofagów, wyroby rzemiosła artystycznego (m. in. figurki kultowe, biżuteria, przedmioty kosmetyczne, elementy uzbrojenia) wykonane z fajansu, brązu, metali szlachetnych, drewna i kamienia. Najmłodsze z prezentowanych dzieł mają tysiąc siedemset lat, a najstarsze pochodzą sprzed czterech tysięcy lat.

Organizatorami wystawy są Muzeum Niepołomickie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach.

Dzieła będą eksponowane w Muzeum Niepołomickim do grudnia 2019 roku.

23 i 24 września wystawę można obejrzeć po promocyjnej cenie 1 zł.

Serdecznie zapraszamy.