Po raz ósmy w Niepołomicach odbyły się uroczystości związane z rocznicą Katastrofy Smoleńskiej, organizowane przez stowarzyszenie Super Omnia Veritas wraz z Klubem Gazety Polskiej w Niepołomicach.

Tradycyjnie rozpoczęto mszą św. w Kościele w Rynku, po której przemaszerowano pod pamiątkową tablicę na murach kościoła. Tam odbył się apel pamięci tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. I chociaż historia to już znana i wielokrotnie powtarzana, to rana po niej nie potrafi się zabliźnić.

– Ta tragedia wpisała się w na trwale w historię 100-lecia odrodzenia państwa polskiego, które obchodzimy w tym roku. Obok innych trudnych wydarzeń z naszych polskich dziejów wyznacza nasze narodowe DNA, buduje naszą tożsamość. I jak w biblijnym cytacie „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemie nie obumrze, zostanie tylko samo, a jeśli obumrze przynosi plon obfity”. – mówił Marek Burda prezes Stowarzyszenia Super Omnia Veritas. – Dlatego chcemy wierzyć, wierzymy w to, że ziarno to przyniesie owoc obfity: piękna, dobra i szczęścia dla naszej Ojczyzny. Ale oczywiście „Super Omnia Veritas” – czyli „prawda ponad wszystko” – musimy budować i rozwijać się na fundamencie prawdy dodał.

Ofiary upamiętniono składając pod pamiątkową tablicą 96 białych i czerwonych kwiatów. Odczytano nazwiska wszystkich, którzy tragicznie zginęli, na służbie Ojczyźnie.
Uroczystość zakończyła prezentacja filmu „Smoleńsk” Antoniego Krauze.

Dziękujemy ks. proboszczowi Stanisławowi Mice, księdzu Marianowi, Orkiestrze Dętej “Lira” Niepołomice, Szwadronowi Niepołomice, Harcerzom Szczepu Puszcza, pocztowi sztandarowemu Szkoły Podstawowej w Suchorabie, przedstawicielom Rady Powiatu Wielickiego oraz Rady Miejskiej w Niepołomicach, a także wszystkim zebranym mieszkańcom za obecność na uroczystości rocznicowej Katastrofy Smoleńskiej.

Na koniec cytat z piosenki Jana Pietrzaka, który też towarzyszył uroczystości:
Nadziei uczą
Ci, co na stos
Umieli rzucić
Swój życia los!
Za ojców groby,
Za Trzeci Maj…
Jest takie miejsce,
Taki kraj.
Warto pamiętać!

 

Marek Burda