Tegoroczne eliminacje gminne 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego już za nami, a wyniki zostały oficjalnie zatwierdzone.

Trzeba przyznać, że tegoroczna edycja stała na dobrym poziomie, lecz wiadomo…, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tego samego zdania są jurorzy pani Małgorzata Krzysica i pan Piotr Krupa oceniający uczestników. Do udziału w konkursie zgłosiło się 103 osób z 14 szkół.

Na pierwszy ogień wyszło 40 najmłodszych, z klas I – III. Zdaje się, że to właśnie oni, dzielni i jeszcze bez wielkiej tremy pokazali prawdziwego ducha rywalizacji. Przejęci swoją rolą i stojącymi przed nimi zadaniami włożyli serce i umiejętności w swoje recytacje.

Pierwszego dnia przesłuchań w kolejce ustawili się jeszcze ich starsi koledzy z klas gimnazjalnych. Do rywalizacji stanęło 16 uczniów z trzech szkół gimnazjalnych. Repertuar tutaj był bardziej poważny i zróżnicowany, a młodzież recytowała w późnych godzinach popołudniowych.

Kolejny dzień przesłuchań był nie mniej wymagający, a w szranki stanęli uczniowie klas IV-VII. I tu nie będzie przesadą stwierdzenie, że był do dzień miłych niespodzianek. Zdarzyło się bowiem coś niezwykłego, coś czego nasza pamięć nie odnotowała wcześniej. Po raz pierwszy, w związku z niezwykle wysokim poziomem prezentacji, jurorzy postanowili przyznać ex aequo, aż trzy pierwsze miejsca, które gwarantują uczestnikom awans do etapu powiatowego. Było to dodatkowo zaskakujące, ponieważ w poprzednich latach ta grupa wiekowa zazwyczaj wypadała słabiej.

Jako ostatni zaprezentowali się najstarsi czyli uczniowie liceum. Przesłuchania do tej kategorii wiekowej zazwyczaj są najmniej tremujące dla uczestników i wypadają najspokojniej, ponieważ zwykle udział w konkursie bierze tylko niepołomickie liceum i uczniowie do niego uczęszczający po prostu rywalizują między sobą.

Jurorzy wysłuchali również prezentacji w turniejach Wywiedzione Ze Słowa, Teatr Jednego Aktora oraz Poezji Śpiewanej.
Podsumowując dwa dni zmagań można powiedzieć, że były obfitujące w piękne fragmenty niezwykłej literatury, lecz nie tylko, bowiem po kilku latach przerwy mieliśmy też wyjątkową okazję podziwiać uczestników we wszystkich kategoriach. Największe zaskoczenie stanowiła jednak pewna urocza siedmiolatka, która zaskoczyła nas wszystkich i sprawiła, że jurorzy nie mieli wątpliwości, kto będzie najlepszy w Turnieju Wywiedzione Ze Słowa. Gwoli ścisłości, by wszyscy dobrze zrozumieli zaistniałą tu sytuację, Turniej Recytatorski jest konkursem podzielonym na kategorie wiekowe, uczestnicy rywalizują między sobą tylko w danej kategorii. Natomiast Turniej Wywiedzione Ze Słowa, tak jak i pozostałe turnieje, czyli Poezji Śpiewanej i Teatr Jednego Aktora, nie zamykają się w kategorii wiekowej czyli uczestnicy rywalizują ze sobą bez względu na wiek. Dzięki takiemu zabiegowi możemy obserwować takie niezwykłe osóbki jak Julia Wyszyńska i wciąż być zaskakiwani ich umiejętnościami.

Jurorzy dokonując oceny poszczególnych recytacji i prezentacji przyznali poszczególne miejsca i wyróżnienia dla najlepszych uczestników, każdy otrzymał pamiątkowy dyplom, a najlepsi dodatkowo nagrody książkowe.

Ostatecznie po dwóch dniach zmagań jury zadecydowało, że do etapu powiatowego zakwalifikowali się:
Turniej Recytatorski: Natalia Małota, Jakub Antończyk, Piotr Piszczek, Jakub Gaczoł, Igor Żak, Wiktoria Nowak, Aleksandra Tymczyszyn, Emilia Duda, Joanna Janus. Turniej Poezji Śpiewanej Emilia Azierska, Turniej Wywiedzine ze słowa Julia Wyszyńska.

Etap powiatowy konkursu odbędzie się w dniach 20 – 22 marca 2018 w Wieliczce.

Dziękujemy uczestnikom konkursu za piękne recytacje, nauczycielom prowadzącym za przeprowadzenie eliminacji szkolnych, przygotowanie i zgłoszenie uczniów do etapu gminnego.

Organizatorem etapu gminnego 63 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego było Centrum Kultury w Niepołomicach i Dom Kultury w Woli Batorskiej.

Pełen protokół z konkursu znajduje się: www.kultura.niepolomice.pl

Renata Siwek
instruktor Domu kultury w Woli Batorskiej