Kiedy spotykasz językoznawcę wiedz, że rozmowa o rozmowie nie będzie łatwa a wiele użytych przez ciebie wyrazów obróci się przeciwko tobie. Summa summarum wyjdzie ci to jednak na dobre a przysłuchująca się temu publiczność będzie zachwycona.

Podczas marcowego Salonu Czwartkowego Akademii Dobrych Manier prof. Teresa Olearczyk gościła Jerzego Bralczyka – profesora nauk humanistycznych, specjalistę od mowy polskiej, cieszącego się autorytetem językoznawcę.

Prawie dwugodzinnej rozmowie o języku, słowach oraz sposobach wyrażania się przysłuchiwało się około 150 osób. Profesor Bralczyk mówił jak duże znaczenie mają słowa nie tylko te wypowiedziane, ale i te napisane. Nasze mówienie przeciśnięte jest przez filtry odpowiedniej artykulacji, zaangażowania w rozmowę, emocji, które nam towarzyszą. Odpowiednio wypowiadane słowa zaczynają być fizycznie podobne do tego co oznaczają, nabierają szczególnych cech. Jest różnica między słowem napisanym a wypowiedzianym, ale słowom pisanym próbujemy nadać różne cechy.

Pogrubiamy litery, podkreślamy, współcześnie dodajemy emotikony. Coraz częściej wracamy do języka obrazkowego, odchodzimy od konwencjonalności języka i to pokazuje nam, że człowiek jest istotą bardzo rozwiniętą. W naszych rozmowach bardzo dobrze widać też, że nie lubimy brać odpowiedzialności za słowa. Dlatego ludzie mówią ostrożnie używając „w pewnym sensie”, „ może, ewentualnie”, „będę się starał”.

Trudnością jest dla nas powiedzenie „zrobię” łatwiej jest powiedzieć „w sumie, mógłbym zrobić”. Jesteśmy bardziej podejrzliwi w rozmowach. Bo czy nie zaczynamy się przyglądać mocniej osobie, która zapewnia nas, że mówi prawdę? Szczególnie jeżeli chodzi o osobę budującą swój wizerunek.

We współczesnym świecie coraz mniej ważne jest jaki jestem, istotne jest jak jestem postrzegany. Dlatego nasze wypowiedzi są autoryzowane, sławne osobistości otaczają się coachami, specami od PR. Wizerunek, jak dobra marka, jest kreowany.

Spotkanie z profesorem Bralczykiem pokazało jednak wyraźnie, że warto rozmawiać, próbować zrozumieć swojego rozmówcę, komunikować na wiele sposobów. To nas przybliży, być może nie jako naród, bo to trudne, ale w tych bliższych i dalszych relacjach.

Zapraszamy na kolejne Salony Czwartkowe Akademię Dobrych Manier. Następne spotkanie 16 maja 2019 r. z dr Henryk Emil Olechnowiczem oraz 13 czerwca 2019 r. z Krzysztofem Zanussim.