12 czerwca 2019 członkowie Klubu Seniora działającego w Domu Kultury w Zagórzu wyruszyli w swoją pierwszą wspólną podróż. W tym roku przypada 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, więc wspólną decyzją udaliśmy się do Wadowic, rodzinnego miasta papieża

Po dotarciu na miejsce wędrówkę rozpoczęliśmy mszą świętą w bazylice NMP, którą następnie zwiedziliśmy, podziwiając jej wystrój. Mieści się tutaj między innymi chrzcielnica, przy której papież został ochrzczony. Ważnym punktem programu była wizyta w Muzeum – domu rodzinnym ojca świętego. Niektórzy uczestnicy pamiętają to miejsce jeszcze przed remontem. Obecnie budynek robi niesamowite wrażenie. Olśniewa nowoczesnością i zaskakuje liczbą zgromadzonych pamiątek. Od chwili narodzin Karola Wojtyły, poprzez dorastanie, życie kapłańskie, pontyfikat, aż do odejścia do Domu Ojca. Sercem muzeum jest zachowane w pierwotnym stanie mieszkanie Wojtyłów, w którym Karol przyszedł na świat i mieszkał do 18 roku życia. Aura tych pomieszczeń sprawia, jakby czas się zatrzymał, a Ojciec Święty nadal był wśród nas i otaczał nas swoją opieką.

Zatrzymaliśmy się w urokliwym wadowickim ryneczku. Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnych papieskich kremówek, więc całą grupą poszliśmy do cukierni stojącej w miejscu tej, do której chodził papież.

Tak posileni, udaliśmy się w powrotną drogę wiodącą przez Kalwarię Zebrzydowską, gdzie odwiedziliśmy sanktuarium MBK. Tutaj zatrzymaliśmy się na smaczny posiłek, chwilę wytchnienia i podziwiania krajobrazu.

Pogoda dopisała nam aż nadto, upał doskwierał wszystkim. Mimo tej uciążliwości Seniorzy byli bardzo zadowoleni z możliwości wczucia się w atmosferę odwiedzanych miejsc, przywołania przeżyć z tamtych lat i powspominania czasów, kiedy Jan Paweł II pielgrzymował do rodaków.

Barbara Wdaniec
DK w Zagórzu