Od wielu lat, na początku roku Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im. St. Moniuszki rozpoczyna swoją artystyczną działalność koncertem. Nie inaczej było i tym razem. 21 stycznia mogliśmy posłuchać koncertu „Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki oraz kolędy innych narodów”.

Data wydarzenia zbiegła się ze świętem Babci i Dziadka, dlatego koncert był zadedykowany właśnie im. W programie przygotowanym przez Aleksandrę Polak wystąpili: Zespół Kameralny Pro-Arte i jego soliści: Urszula Borzęcka, Izabela Król i Łukasz Mirek oraz Zespół Młodzieżowy Bel Canto, a także zaproszeni goście.

Obok znanych kolęd takich jak „Bóg się rodzi” czy „Gdy się Chrystus rodzi”, artyści zaprezentowali „Christus natus est Nobis”, kolędy staniąteckie „Nuż my dzisiaj chrześcijanie”, „Wesoły nam dziś” ,”O Zorzo” i pastorałki „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Dzieciątko się narodziło”. Zaśpiewali także kolędy: angielskie: „Joy to the Word” i „O Thou Joyful Day”, niemiecką – „Cicha noc”. Nie zabrakło wersji instrumentalnych najbardziej znanych polskich kolęd jak: „Mizerna cicha”, „Dzisiaj w Betlejem”, czy „Tryumfy Króla Niebieskiego”, które na fortepianie zagrali wychowankowie Pani Aleksandry: Julia Dąbroś, Wiktoria Wnęk, Alicja Wolnicka, Michał Walczyk. Prawdziwie mistrzowski poziom na tym instrumencie zaprezentowała zaprzyjaźniona z Towarzystwem , krakowska pianistka Renata Żołobowska- Orzechowska. Jej wykonanie scherza h- moll F. Chopina oczarowało i zachwyciło słuchających.

W programie znalazł się również wątek folkowy, a to za przyczyną stroju góralskiego prowadzącego – piszącego tę relację – oraz góralskich pastorałek w jego wykonaniu. Muzycznymi dedykacjami dla babć i dziadków były utwory wykonane przez najmłodszych artystów: śpiewaków i pianistów oraz gościa koncertu Krzysztofa Kozarka, tenora Opery Krakowskiej. Wykonane przez niego pieśni: „Wróć do Sorento”, „O sole mio”, „Ninon” publiczność nagrodziła burzą oklasków. Uczestnicy koncertu mieli również możliwość wspólnego zaśpiewania z zespołami „Krakowskiej Pastorałki”. Koncert zakończyły życzenia noworoczne złożone przez wszystkich artystów oraz wykonanie poloneza – „Serca się radują”.

Niedzielne popołudnie w sali akustycznej niepołomickiego Zamku przeszło już do historii. Program wydarzenia oraz jego profesjonalne wykonanie przyczyniły się do sukcesu imprezy. Dla publiczności była do okazja do miłego spędzenia czasu w gronie ludzi, którzy kochają to co robią.

Organizatorzy dziękują Burmistrzowi Miasta i Gminy Niepołomice Romanowi Ptakowi za objęcie wydarzenia patronatem, a także Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach i Kolejowemu Towarzystwu Kultury z Krakowa za pomoc w jego realizacji.

Rok artystyczny TMMiŚ rozpoczęty. Z pewnością będzie obfitował w wiele realizacji. Pierwsza z planowanych już w marcu, poświęcona ma być jednemu z najwybitniejszych kompozytorów i dyrygentów polskich Mieczysławowi Karłowiczowi i właśnie na spotkanie z jego muzyką zaprasza Zarząd Towarzystwa oraz jego Artyści.

Janusz Rojek
animator kultury