Biblioteka Publiczna w Niepołomicach i Fundacja „Lepsze Niepołomice” zapraszają na spotkanie „Klubu poszukiwaczy historii Niepołomic.

21 marca o godzinie 18.00 w Laboratorium Aktywności Społecznej wykład na temat Romana Stopy, urodzonego w Woli Batorskiej, światowej sławy profesora afrykanistyki wygłosi Stanisław Kobiela, prezes Stowarzyszenia Bochniaków.

Roman Stopa (1895-1995), językoznawca i afrykanista, specjalista w zakresie języków mlaskowych, urodził się w Woli Batorskiej, tam również rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej. Kontynuował ją od klasy trzeciej w szkole w Niepołomicach, następnie w gimnazjum w Bochni. Był bardzo zdolnym uczniem. W 1914 r. zdał maturę z wynikiem celującym. Studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim, a po ukończeniu studiów w 1920 r. rozpoczął długą wędrówkę po Polsce, najczęściej w charakterze nauczyciela szkół średnich. W 1935 roku przez kilka miesięcy Roman Stopa prowadził badania językoznawcze na obszarze dzisiejszych Namibii i Botswany wśród ich rdzennych mieszkańców: San i Khoikhoi, przy okazji których zebrał również pokaźny materiał etnograficzny dotyczący kultury ludów San.