11 lutego Biblioteka Publiczna w Niepołomicach zaprasza na spotkanie z Witoldem Banachem, autorem książki „Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 a poprowadzi je red. Marta Półtorak.

Książka Witolda Banacha „Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu” zwyciężyła w kategorii „W rolach głównych” plebiscytu na najlepszą książkę pierwszego półrocza 2018 roku poczytnego portalu HISTMAG. Książka jest przystępnym, gotowym na filmowy scenariusz materiałem dla każdego
czytelnika.

Radziwiłłowie, ród który „trząsł” Rzeczpospolitą Obojga Narodów, opisywany w Sienkiewiczowskiej Trylogii, przedstawiany w wielu filmach i serialach historycznych. Jednak niewiele osób wie, że jego przedstawiciele uczestniczyli w wielu ważnych wydarzeniach w czasach nam bliższych. To dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a jego rozmowa z Göringiem przyczyniła się do uwolnienia profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stanisław Radziwiłł jako delegat Polskiego Czerwonego Krzyża zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego, a po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych brał udział w kampanii prezydenckiej swojego szwagra Johna Fitzgeralda Kennedy’ego.

Więcej informacji o książce znajduje się tutaj. 

Spotkanie odbędzie się w Laboratorium Aktywności Społecznej, w przyziemiu Biblioteki – ul. Bocheńska 26.

Wstęp wolny

fot. K. Rudzki oraz okładka