Warsztaty rozwojowe z plastyki sensorycznej dla dzieci opierają się na wolnej zabawie produktami spożywczymi, są więc w pełni bezpieczne dla dzieci. Plastyka sensoryczna to to przede wszystkim stymulowanie 5 naszych zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu, smaku, dzięki kolorowemu brudzeniu.

W przyjaznej atmosferze wchodzimy do magicznego świata barw, kształtów, różnorodnych tekstur, faktur i eksperymentów. W tęczowej krainie każde dziecko czuje się bezpiecznie, nie musi się martwić, że coś się wyleje, pobrudzi, bo właśnie o to chodzi! Każda aktywność dziecka może stworzyć nowe zjawisko. Wykonujemy niepowtarzalne prace i zabawy, różnorodne i indywidualne, tak samo jak różnorodny jest cały świat, a niepowtarzalny każdy człowiek!

Podczas zajęć najważniejsze jest odczuwanie akceptacji dziecka. Poprzez proste zabawy, budujemy świadomość ciała, przestrzeni. Rozwijamy motorykę dużą – różnorodne masy pomagają w przyjemnej, bezbolesnej stymulacji całego ciała – oczywiście, jeśli dziecko jest na to gotowe i chętne. Rozwijamy motorykę małą – ćwiczymy paluszki, dłonie, a tym samym rozwijamy mowę (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za rozwój mowy położone są tuz obok tych, które odpowiadają za sprawność manualna). Poprzez wspólne działania tworzymy sytuacje społeczne i uczymy nazywać się emocje, pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi, budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa, wspieramy rozwój poznawczy – opisujemy elementy świata, budujemy kolorowe dzieła i dostrzegamy efekt swojej pracy. pokazujemy proces przemian substancji oraz związki przyczynowo-skutkowe. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu.

Zapraszamy na zajęcia do Laboratorium Aktywności Społecznej. Obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie https://sensoryplay4kids.wordpress.com. Warsztaty są realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Agnieszka Zerka