Są ludzie, którzy dostrzegają to co jest poza. Postrzegają inaczej, słyszą więcej, doświadczają mocniej. I chcą się tym wszystkim w jakiś sposób podzielić z innymi.

Szukają, więc sposobów, które pozwolą dotrzeć im do ludzi, do szerszej publiki, które pozwolą im na dzielenie się swoimi niecodziennymi doświadczeniami. Jedni muzykują, inni malują, zdarzają się i tacy, którzy piszą, ale pośród nas pojawiła się niezwykła osoba, która znalazła inną – swoją drogę wyrazu. Mowa tu o wikariuszu Woli Batorskiej księdzu Sewerynie Puchale, który to jak się okazało jest zdolnym wykształconym fotografem z niezwykłym wyczuciem chwili. Od razu zrodził się pomysł na wystawę jego prac. I pomysł ten, został szybko zrealizowany.

„Jerozolima. Miedzy niebem, a ziemią” to próba uchwycenia tego co nieoczywiste. Zazwyczaj miasto, jakim jest Jerozolima, my ludzie Europy, odbieramy na dwa sposoby. Bardzo przyziemnie, jako miejsce z wielowiekową historią lub jako ziemię świętą. To dwa znane nam oblicza Jerozolimy – ziemia i niebo. Natomiast ksiądz Seweryn Puchała w swoich zdjęciach chwyta to co pomiędzy. Pokazuje miasto, którego zwykle nie widzimy, a które on dostrzegł i sfotografował. Jego zdjęcia to życie. Codzienność, która zazwyczaj objawia się w małych straganach handlowych na trasie drogi krzyżowej, w wielu znakach drogowych i malunkach ulicznych na jerozolimskich murach, kablach i antenach telefonicznych czy małym burym kocie, przemykającym pośród rozgrzanych uliczek miasta. Taka właśnie jest Jerozolima. Bo oprócz miejsca z historią i ziemi świętej jest ona także miastem jak każde inne, w którym toczy się zwyczajne życie.

I właśnie o tej niezwykłej dla nas zwyczajności ksiądz Seweryn Puchała opowiadał na swoim wernisażu prac w Domu Kultury w Woli Batorskiej 17 lutego o godzinie 15.00. W towarzystwie dyrektor Centrum Kultury Małgorzaty Gajdy, instruktora plastyki Natalii Nowackiej oraz dziekana Stanisława Miki, ksiądz Seweryn uroczyście otwarł swoją wystawę i zaprosił wszystkich przybyłych do podziwiania fotografii, a wszystkich nieobecnych do odwiedzenia w najbliższym czasie progów Domu Kultury w Woli Batorskiej i nadrobienia zaległości.

Renata Siwek
instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej