19 września o godz. 18.30 w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbędzie się otwarcie wystawy „nasTroje w malarstwie” Urszuli, Wacława i Bartłomieja Sobierajów.

Na wydarzenie zapraszają Muzeum Niepołomickie oraz Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach.

Wernisaż uświetni występ muzyczny Stefana Błaszczyńskiego i Grzegorza Piętaka (Brathanki) oraz układ taneczny Katarzyny Stolarczyk.

Informacja o wystawie:

Czterdzieści cztery lata pracy twórczej w sztukach plastycznych to długi okres. Taki okres twórczej aktywności ma za sobą artystyczne małżeństwo Sobierajów, Wacław i jego żona Urszula. Są nierozłączni od czasów studiów. Wspólnie poświęcili się sztuce, razem wystawiają prace. Od czterech dekad mieszkają i tworzą w Bielsku-Białej. Od kilku lat do wspólnego wystawiania zapraszają syna Bartłomieja, który po studiach w ASP osiadł w Krakowie, jednak na „swoje miejsce” wybrał Niepołomice, w których mieszka z rodziną od 4 lat. Dlatego tym razem to On zaprosił rodziców do wspólnej wystawy jako Niepołomiczanin. Wystawa ta podsumowuje Jego 15 lat pracy twórczej.

Każde spotkanie z artystycznym dorobkiem rodziny Sobierajów uświadamia, że świat, w którym żyjemy potrzebuje piękna, aby nie pogrążyć się w rozpaczy. Dzieła nestora rodu – Wacława Sobieraja malowane są kolorami jesiennego popołudnia. Przygaszone barwy wpadające w charakterystyczne zamglenie, a także światło, w którym wyczuwa się pragnienie odpoczynku, zarówno w górskich pejzażach, miejskich wedutach, czy też na twarzach portretowanych osób, i tych codziennych, i tych świętych, z całą siłą potwierdzają antyczną maksymę – wiosna rodzi fałszywe nadzieje, jesień zaś przynosi sprawdzone owoce. Z kolei artystyczne oeuvre Urszuli Miącz-Sobieraj, zogniskowane na kwietnych kompozycjach i ukwieconych przestrzeniach otaczającego nas świata, przypomina, że piękno, tak jak prawda, daje radość sercu ludzkiemu; jest jak drogocenny owoc, który opiera się działaniu czasu, który jednoczy pokolenia i daje im przeżywać uczucia zachwytu. Dlatego przetartą drogą artystycznego pojmowania codzienności łatwiej iść ich synowi – Bartłomiejowi Sobierajowi. Jego prace – z dominującą techniką pastelu, węgla i ołówka, naznaczone są młodzieńczym entuzjazmem poszukiwania i odkrywania. Kontemplując to wielkie familijne bogactwo Sobierajów na myśl przychodzą słowa św. Augustyna: „Szukajmy przejęci pragnieniem znalezienia i znajdujmy przejęci pragnieniem dalszego szukania”.

W notatce wykorzystano tekst z katalogu wystawy autorstwa Dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Bielsku Białej ks. dr Szymona Tracza