Takiego zagęszczenia na zabierzowskim niebie dawno nie było. Samoloty latały we wszystkie strony, na wielu dostępnych wysokościach. Wszystko to można było oglądać podczas I Mistrzostw Modeli Halowych FIN-1 tzw. rzutków, które zostały przeprowadzone w sobotę 25 listopada 2017 roku.

Zawody zorganizowane zostały przez Centrum Kultury w Niepołomicach, Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, gdzie mamy główną pracownię modeli latających i kosmicznych, a zrealizowane były w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim.

Do udziału w zawodach zaproszeni zostali pasjonaci tej dyscypliny, którzy nie ukończyli 14 lat. Zgłosiło się ponad dwudziestu odważnych, młodych ludzi, którzy powalczyli o puchar Dyrektora Centrum Kultury. Zawodnicy przyjechali do nas z Woli Batorskiej, Staniątek , Niepołomic, Bochni , Krakowa, a najliczniejszą grupę stanowili uczestnicy zajęć zabierzowskiej pracowni. Młodym zawodnikom kibicowali rodzice oraz trenerzy. Takie wsparcie było bardzo ważne, bo kiedy zawodnik staje sam do boju na tak dużej przestrzeni i musi wykonać rzut swoim modelem, emocje mogą zaburzyć założony wynik. Zawodnicy wykonywali swoje rzuty według ustalonego regulaminu. Były więc loty długie, wysokie i te, które nie były przez zawodników zaliczone do udanych. Zdarzały się katastrofy lotnicze, bo ściany sali były zbyt blisko, albo sufit za niski. Obyło się jednak bez strat w ludziach i sprzęcie.

Po zakończeniu rywalizacji w sali gimnastycznej, wszyscy uczestnicy przeszli do Domu Kultury, gdzie odbyło się podsumowanie zawodów i wręczenie nagród. Zanim to nastąpiło, goście zwiedzali naszą pracownię i niektórzy z nutką zazdrości spoglądali na jej wygląd i wyposażenie, które jest zasługą Centrum Kultury oraz instruktora prowadzącego pana Krzysztofa Gawłowskiego.

Po podsumowaniu uzyskanych rezultatów w trzech seriach rzutów okazało się, że najlepszy wynik w tych zawodach uzyskał Mikołaj Solarz z Zabierzowa Bocheńskiego, następne miejsca wywalczyli Kamil Gawlik z MDK w Bochni i Marcin Ostachowicz, również z Zabierzowa Bocheńskiego. Zawodnicy, którzy zajęli miejsca poza podium nie pozostali bez pamiątek. Otrzymali dyplomy za godny uznania wynik oraz nagrody rzeczowe. Najlepsi zawodnicy wezmą udział w międzynarodowych zawodach organizowanych już w tą niedzielę, 3 grudnia w pięknej scenerii Kopalni Soli w Bochni.
Aby można było zorganizować i przeprowadzić takie zawody potrzebne jest zaangażowanie wielu osób, którym należą się wielkie podziękowania.
Dyrekcji Szkoły Podstawowej za udostępnienie sali gimnastycznej i zaangażowanie jej pracowników.

Panu Krzysztofowi Gawłowskiemu wraz z ekipą za sprawne przeprowadzenie zawodów.

Pani Małgorzacie Gajda, Dyrektor Centrum Kultury w Niepołomicach za zapewnienie środków finansowych na zakup nagród.

Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim