26 listopada Towarzystwo Miłośników Muzyki i Śpiewu im. St. Moniuszki zaprosiło na koncert poświęcony św. Cecylii.

Wspomniana święta to patronka muzyki i śpiewu. Wśród obecnych gości byli m.in. Marek Ciastoń, – przewodniczący Rady Miejskiej w Niepołomicach oraz Jakub Paluch, radny powiatowy.

Wieczór najpiękniejszych pieśni patriotycznych przygotowany i opracowany przez Aleksandrę Polak rozpoczął się wspólnym zaśpiewanie hymnu narodowego. Po krótkim wprowadzeniu gospodarza koncertu (piszącego relację) popłynęła muzyczna wiązanka utworów religijnych w wykonaniu krakowskiego artysty Jana Migały. Po jej zakończeniu salę akustyczną niepołomickiego zamku wypełniły pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu kameralnego Pro-Arte oraz jego solistów: Marii Czarneckiej – Reichel, Izabeli Król i Łukasza Mirka oraz zaprzyjaźnionego z towarzystwem artysty Opery Krakowskiej, Józefa Peruna.

W programie wystąpił również prowadzony przez towarzystwo zespół młodzieżowy, który po raz pierwszy zaśpiewał pod nazwą „Bel Canto”. Nie zabrakło wersji instrumentalnych znanych utworów patriotycznych, które na fortepianie zagrali: Julia Dąbroś, Alicja Wolnicka, Wiktoria Wnęk oraz Michał Walczyk. W części poświęconej niepodległej i jej bohaterom po raz drugi tego wieczoru wystąpił Jan Migała, który po zaprezentowanej przez siebie wiązance utworów patriotycznych zaprosił publiczność do wspólnego śpiewania „Pieśń o Rotmistrzu Pileckim”.

Narodowego, historycznego charakteru tego muzycznego spotkania nadał również uniform legionisty, w który ubrany był prowadzący oraz wykonane przez niego utwory szczególnie ten poświęcony Żołnierzom Wyklętym. W programie wybrzmiały także ważne cytaty, słowa Marszałka J. Piłsudskiego i św. Jana Pawła II. Wieczór zakończyło wspólne zaśpiewanie pieśni „Pierwsza Brygada”. Było pięknie i narodowo. Kto przyszedł spędzić ten wieczór w tym duchu z pewnością się nie zawiódł.

To już kolejny rok działalności za towarzystwem i jego artystami. Z serca dziękują wszystkim sympatykom za ich obecność podczas organizowanych wydarzeń zapraszając na kolejne już w Nowym 2018 Roku. Swoje podziękowania kierują do burmistrza Roma Ptaka oraz Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach, Kolejowego Towarzystwa Kultury z Krakowa oraz Fundacji Zamek Królewski w Niepołomicach za wszelką okazana pomoc w tym również finansową, dzięki której w ubiegłym roku mogło być zrealizowane tak wiele wydarzeń.

Wszystkim mieszkańcom i gościom ziemi niepołomickiej składają swoje świąteczne i noworoczne życzenia zdrowia, spełnienia planów i wielu sukcesów na polu prowadzonej działalności oraz w życiu osobistym.

 

animator kultury
Janusz Rojek