23 maja w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach oraz w Laboratorium Aktywności Społecznej odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej Patrycji Wąsikowskiej „Puszcza”.

150 fotografii, które prezentujemy na wystawie przedstawiają przyrodę Puszczy Niepołomickiej. Na pięknych zdjęciach możemy podziwiać ptaki, sarny, jelenie, lisy oraz kwiaty i drzewa. Każde ze zdjęć zachwyca kompozycją, światłem, kolorem, są i takie, na których pejzaż sprawia wrażenie nierealnego, aż trudno uwierzyć, że to świat rzeczywisty, znajdujący się obok nas.
Patrycja Wąsikowska jest absolwentką turystyki międzynarodowej i magistrem turystyki przyrodniczej. Cały czas szuka kontaktu z naturą. Duże znaczenie mają dla niej podróże i związane z nimi poznawanie walorów przyrodniczych oraz zdobywanie nowych doświadczeń. Wolne chwile spędza na birdwatchingu i wędrowaniu po trudno dostępnych miejscach w puszczy z aparatem w ręku. Zamiłowanie do fotografii przyrodniczej zmusza ją do ciągłego odkrywania nowych miejsc. Patrycja jest też członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, dzięki któremu może się rozwijać i realizować nowe pomysły.

Wspólnie z siostrą Virginią prowadzą od 2008 roku stronę puszczaniepolomicka.pl.

Głównym celem strony jest rozpowszechnianie wiedzy o kompleksie Puszczy Niepołomickiej oraz kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe tego unikatowego obszaru. Patrycja i Virginia Wąsikowskie mają nadzieję, że „poprzez pogłębianie świadomości ekologicznej oraz rozwijanie szacunku, ciekawości i wrażliwości na piękno przyrody, przyczynią się do promocji odpowiedzialnej turystyki leśnej w regionie, a tym samym do przeciwdziałania degradacji lasów i środowiska przyrodniczego w ogóle. Głęboko wierzą, że razem uda się zachować trwałość Puszczy Niepołomickiej tak, aby przyszłe pokolenia mogły odkrywać i cieszyć się wspaniałością tej perły polskiej przyrody.”

W wernisażu uczestniczyli licznie: rodzina i przyjaciele naszej młodej artystki, miłośnicy i fotografowie przyrody – szczególnie naszej Puszczy, a wśród nich Alina Garska ze Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski, Anna Pagacz i Marian Gałat – fotografowie przyrody, przedstawiciele Stowarzyszenia Zielony Puszczyk oraz mieszkańcy Niepołomic. Przybyłych gości przywitała dyrektor Biblioteki Joanna Lebiest.

Patrycja opowiedziała o sobie, o dorastaniu w cieniu Puszczy Niepołomickiej dzięki czemu miała okazję obserwować jej niezwykłą różnorodność, zmienność i piękno i o swoich początkach z fotografią. Zaznaczyła, że wszystkie zdjęcia są wykonane zgodnie z etyką fotografii przyrodniczej (kodeks etyczny: http://zpfp.pl/o-zpfp/kodeks-etyczny).
Patrycja Wąsikowska jest również autorką wielu ciekawych artykułów dotyczących naszej Puszczy, które ukazują się w Gazecie Niepołomickiej.

Zapraszamy do oglądania wystawy i podziwiania Puszczy Niepołomickiej. Wystawa będzie czynna do połowy września w godzinach pracy Biblioteki Publicznej w Niepołomicach i Laboratorium Aktywności Społecznej.

Agnieszka Grab