Od 15 marca kolorowe i niesamowite prace Ani Klimy zdobią ściany niepołomickiej Biblioteki. Na wystawie, noszącej tytuł „In my mind” można zobaczyć 25 prac wykonanych techniką mandali – ulubioną techniką naszej młodej, siedemnastoletniej artystki.

Każda z prac została opatrzona cytatem z literatury światowej, którego treść nawiązuje do tego konkretnego rysunku i odzwierciedla zawarte w nim myśli i uczucia.

Ania Klima rysuje od dzieciństwa, w szkole podstawowej i gimnazjum uczęszczała na koła plastyczne i brała udział w licznych plenerach. Jej dziełem są też obrazy na ścianach w świetlicy w Szkole Podstawowej w Niepołomicach przy ul. 3 Maja.

Jako główną technikę do tworzenia swoich prac wybrała mandalę. Mandala to rysunek na planie koła, technika ta wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza „koło życia, cały świat, święty krąg”. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości. Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami.

W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapeutyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.

W czasie wernisażu, który odbył się 15 marca mieliśmy okazję nie tylko podziwiać prace Ani, ale także spróbować wegańskiego jedzenia, które sama przygotowała. Licznie zgromadzeni goście: rodzina, nauczyciele i uczniowie z niepołomickiego liceum, do którego uczęszcza Ania, przyjaciele i znajomi mogli także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy ściance, wykonanej także techniką mandali przez naszą młodą artystkę.

Ani gratulujemy i życzymy wytrwałości oraz sukcesów w dalszej pracy artystycznej.

Wystawę będzie można oglądać do 20 kwietnia 2019 r. Zapraszamy.

Agnieszka Grab