9 stycznia 2018 roku w galerii Domu Kultury w Woli Batorskiej otwarta została wystawa zbiorowa zatytułowana „Ikony niepołomickich artystów”, na której prezentowane są prace trzynastu autorów, uczestników kursu pisania ikon I i II stopnia.

Otwarcia wystawy dokonała dyrektor Centrum Kultury w Niepołomicach pani Małgorzata Gajda witając zaproszonych gości oraz autorów. Pogratulowała autorom talentu i zapału w rozwijaniu swoich pasji.

Ikona nie jest zwykłym obrazem, lecz modlitwą przedstawioną za pomocą z góry ustalonych gestów, symboli, kolorów i znaków, z których każdy ma swoje znaczenie. Z reguły dominuje tutaj kolor złoty symbolizujący świętość. Ikona zawsze pokazuje treści religijne, wizerunki świętych lub sceny z ich życia. Najczęściej są to portrety Jezusa, Matki Bożej, Trójcy Świętej lub świętych. Postaci przedstawione na ikonach są płaskie.
W 2013 i 2014 roku centrum kultury zaproponowało udział w kursie pisania ikon I stopnia. Poprowadzenie warsztatów tej pięknej i wcale nie łatwej sztuki powierzono jednym z najlepszych w Polsce, małżeństwu Katarzynie i Jarosławowi Kula. Ona ikono pisarka, on konserwator i złotnik, wspólnie prowadzący pracownię w Częstochowie.

Do realizacji projektu przystąpiły Domy Kultury w Staniątkach i Woli Batorskiej oraz 20 uczestników, którzy poznawali podstawy pisania ikon, w tym poprawnego pisania twarzy. Pracowano wówczas na ikonie Chrystusa Pantokratora i Anioła złotowłosego.

Na przełomie września i października 2017 roku centrum kultury zorganizowało kolejny kurs, tym razem II stopnia dla osób już wtajemniczonych. Dziesięć osób postanowiło doskonalić swoje umiejętności i spotkało się po raz kolejny z państwem Kula w Domu Kultury w Woli Batorskiej. Pani Katarzyna pilnowała prawidłowego układania szat na bardziej rozbudowanej ikonie, aby każda kreseczka była postawiona jak należy, szata ułożona zgodnie z kanonem ikono pisania, natomiast pan Jarosław wtajemniczał uczestników w trudne arkany złocenia.

Ostateczne efekty trzydziestogodzinnego pisania zaskoczyły nie tylko autorów, ale również osoby oglądające te ikony. Kilka tygodni później autorzy prac zdecydowali się na publiczną prezentację swoich dokonań, ikon powstałych w czasie kursów jak i tych, które zostały napisane po ich zakończeniu.
Otwarta w Woli Batorskiej wystawa najprawdopodobniej nie będzie ostatnią, gdyż przed niepołomickim ikono pisarzami jest jeszcze III ostatni stopień wtajemniczenia, po którym będą w pełni i profesjonalnie wyposażeni w tajniki i kanony pisania ikon. A to nastąpi wkrótce bo już od 23 lutego przez trzy kolejne weekendy.

Wystawę można oglądać do 9 lutego 2018 w godzinach pracy domu kultury.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

Renata Siwek
instruktor Domu Kultury w Woli Batorskiej