Wśród wielu atrakcji Dni Niepołomic znalazła się wystawa zatytułowana „O Ogrodach”. Zapraszamy do Muzeum Niepołomickiego na wernisaż w sobotę, 2 czerwca o godz. 16.00.

Dwie artystki: Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – Janina Kraupe-Świderska i jej studentka – Marta Kula Ulatowska prezentują prace, dla których inspiracją jest natura i przestrzeń ogrodu. Ogród dla autorek to nie tylko miejsce konkretne, w którym można zaobserwować zachodzące w przyrodzie zmiany, ale również obszar wyobraźni, rozważań i medytacji.
To przedstawienie za pomocą abstrakcyjnych znaków ludzkiej tęsknoty za Rajem – pierwszym Ogrodem, to harmonia zestawienia kolorów, lekkość i delikatność dobranych technik (linoryt, pastel, akryl) i magia barw.

Marta Kula Ulatowska zajmuje się malarstwem i projektowaniem ogrodów. Stąd na wystawie prezentowane są zarówno rysunki – założenia ogrodowe, jak i ich późniejsze malarskie przetworzenie.
Studia na Wydziale Architektury Wnętrz i Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie,
ukończyła dyplomem w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Prace prezentowała na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Europie i USA.

Jest wielką orędowniczką tworzenia zielonej przestrzeni. Tą pasją zaraża innych prowadząc warsztaty
ArtEko i zachęcając do kreowania swoich wymarzonych ogrodów. Ostatnio ukazała się książka dla dzieci Mali ogrodnicy w Wielkim Mieście, z tekstem i ilustracjami Artystki.

Janina Kraupe-Świderska uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Wybitna malarka, wieloletni pedagog Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureatka wielu nagród i wyróżnień, odznaczona Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
zmarła w 2016 roku. Zajmowała się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz grafiką, stosując technikę linorytu. Jej prace są delikatne i harmonijne, inspirowane naturą, muzyką, poezją, astrologią. W swym dorobku ma wiele wystaw indywidualnych oraz udział w kilkuset wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą.

W zamku królewskim w Niepołomicach zaprezentowano zaledwie niewielki fragment twórczości Pani Profesor.

Muzeum Niepołomickie
Fundacja Zamek Królewski w Niepołomicach