– Pytał się Pan Jezus jako małe dziecię:
Gdzie też jest najpiękniej na tym bożym świecie ?
Słyszy z Nieba słowa: Idź do Zabierzowa.
Hej kolęda, kolęda! …
(Pastorałka zabierzowska, fragment, tekst – Danuta Żmudzka)

No i przyszedł do nas 11 stycznia 2019 roku, by być bohaterem X Zabierzowskiego Przeglądu Kolędniczego. Spotkanie było wspaniałym wydarzeniem, ale to już historia.

Dziesiątka, to mały jubileusz, który celebrowaliśmy w blisko 200 osób, w tym ze 130 wykonawcami. Byli soliści, tria, kwartety oraz grupy z różną ilością śpiewaków. Przybyły dzieci, młodzież i dorośli. Towarzyszyli im instrumentaliści, kapela i muzyka elektroniczna.

Czasy się zmieniają, nowoczesność widać i słychać w każdym miejscu, ale atmosfera pośród uczestników i widzów Przeglądu zawsze jest szczególna. Tu wszystko jest piękne. Piękni wykonawcy, piękne, urokliwe, a także wyciskające łzę kolędy i pastorałki.

Wszystko to przeżywaliśmy razem z tymi, którzy do nas przybyli w piątkowy wieczór z różnych miejscowości naszej gminy. Przegląd kolęd rozpoczęli najmłodsi pod opieką muzyczną Pawła Pyzika. Zespół wokalno muzyczny i Śpiewające Gwiazdki z Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej oraz Złote nutki z Domu Kultury w Zagórzu. Po nich mogliśmy posłuchać pięknego brzmienia zespołu Chobot Blues Band i Boskiej siódemki, czyli Scholi zabierzowskiej Parafii. Zaproszenie do udziału w naszym przeglądzie przyjął również zespół Wrzos z Niepołomic razem z kapelą, Zespoły Śpiewacze Nasza Wola z Woli Batorskiej i Zabierzanie z Zabierzowa Bocheńskiego. Z Ochmanowa przybyła również barwna grupa kolędnicza, a zespół Melodia z Zakrzowca ledwo zmieścił się na scenie. Miejsce przeznaczone dla wykonawców gościło rodzinną grupę państwa Hoffmanów i solistkę Paulinę Cichy ze Staniątek. Odważnie zaprezentowały się dziewczęta z grupy wokalno-muzycznej z Domu Kultury w Zakrzowcu. Wysłuchaliśmy też solowych występów Magdaleny Lebiest z Ochmanowa i Martyny Jasiak z Chobotu. Na zakończenie zaprezentował się Zespół Kolędowy LKS CZARNI Staniątki.

Słuchaliśmy kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Zespoły i soliści byli doskonale przygotowani. Starali się zaprezentować jak najbardziej oryginalne utwory, często wyciągane z najgłębszych zakamarków bibliotek. Były też najnowsze, współczesne kompozycje, które nie mniej chwytają za serce. Każde wykonanie było nagradzane gromkimi brawami. Były okolędowania, życzenia zdrowia, pomyślności, urodzaju w tym roku.

Organizatorzy X Zabierzowskiego Przeglądu Kolędniczego – Centrum Kultury w Niepołomicach i Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim życzą, aby atmosfera Bożego Narodzenia gościła w Waszych domach przez cały rok.

Podziękowania dla Piotra Krupy z Domu Kultury w Chobocie za pomoc w organizacji Przeglądu oraz dla wszystkich, którzy pomagali w sprawnym przygotowaniu i przeprowadzeniu spotkania, przygotowaniu i wydaniu posiłków dla strudzonych kolędników.

Więcej www.kultura.niepolomice.pl.

Maria Strzelec
instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim