Od 6 do 14 października pięćdziesięcioosobowa grupa osób pod opieką ks. Piotra Studnickiego, proboszcza parafii w Zabierzowie Bocheńskim, wyruszyła w kierunku słonecznej Italii, by wziąć udział w uroczystych obchodach 40. rocznicy wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

W ten sposób parafianie z dekanatu niepołomickiego włączyli się w peregrynację Archidiecezji Krakowskiej do Watykanu, gdzie miały miejsce trwające kilka dni uroczystości z udziałem papieża Franciszka.

Plan pielgrzymki obejmował wiele ciekawych miejsc, które można było zwiedzić po drodze. Udało się zobaczyć sanktuaria Mariazell i Mariaworth w Austrii, Loreto, Manoppello, Asyż, Rzym, Wenecję i wiele innych zachwycających obiektów, które wiążą się z monumentalnymi zabytkami starożytności, średniowiecza i epok późniejszych. Jak wiadomo, Włochy stanowią prawdziwy raj dla wielbicieli zabytków kultury, sztuki i architektury, dodatkowo połączony ze słońcem i niezwykłej urody krajobrazem.

W ten sposób w czwartym dniu pielgrzymki grupa dotarła z ponad 800 pielgrzymami z Archidiecezji Krakowskiej, między innymi z Zakopanego, Skawiny, Makowa Podhalańskiego, Myślenic, Kasinki Małej na audiencję prywatną u papieża Franciszka, która odbyła się w auli Pawła VI, gdzie pielgrzymi mieli okazję spotkać się z papieżem i wysłuchać jego słów skierowanych do rodaków Św. Jana Pawła II. Audiencję rozpoczął koncert chóru Psalmodia z Uniwersytetu Papieskiego z Krakowa, który wykonał szereg znanych pieśni, nie pomijając „Barki”.

Po audiencji generalnej w wielu językach, która miała miejsce na Placu św. Piotra, w kościele Św. Ducha w Rzymie odbyła się uroczysta msza święta dla Polonii, której przewodniczył ks. kardynał Stanisław Dziwisz wraz z metropolitą krakowskim ks. arcybiskupem Markiem Jędraszewskim oraz biskupem seniorem Janem Zającem. Zabierzowscy pielgrzymi nawiedzili także polski kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, który jest najstarszym zabytkiem polskim poza granicami kraju. Dzięki staraniom ks. Studnickiego o tym niezwykłym miejscu opowiedział pielgrzymom ks. Paweł Ptasznik – kierownik Sekcji Polsko-Słowiańskiej Sekretariatu Stanu w Stolicy Apostolskiej, bliski współpracownik Jana Pawła II i Benedykta XVI.

W dniu następnym, w godzinach wczesnoporannych w Bazylice św. Piotra, w kaplicy św. Sebastiana, przy grobie św. Jana Pawła II, miała miejsce uroczysta msza święta w języku polskim, koncelebrowana przez kilkudziesięciu polskich duchownych.

Ważnym punktem pielgrzymki zabierzowskiej parafii była też wizyta w miejscach związanych z postacią włoskiego kapucyna, św. Ojca Pio. W bieżącym roku przypada setna rocznica otrzymania stygmatów oraz 50. rocznica jego śmierci. Grupa dotarła na Półwysep Gargano – do San Giovanni Rotondo oraz do Pietrelciny nieopodal Benewentu, gdzie urodził się ten święty XX wieku.

Przeżycia związane z pielgrzymką są nie do opisania. Grupa pielgrzymów składa serdeczne podziękowania ks. Piotrowi Studnickiemu za zorganizowanie tego wyjątkowego wyjazdu oraz Anecie Żak ze skawińskiego biura podróży Orlando Travel za profesjonalizm w każdym calu i życzliwą opiekę podczas dziewięciu dni podróży.

Alicja Włodarczyk