Po przerwie spowodowanej remontem, w Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim, zorganizowano już po raz jedenasty przegląd kolędniczy.

Tym razem kolędnicy do Zabierzowa zjechali się licznie w piątkowy wieczór 12 stycznia Reprezentowali oni wszystkie zakątki naszej gminy. W czasie przeglądu kolędowali, a składali życzenia. Wystąpili soliści, rodziny i całe grupy kolędnicze. Wiek uczestników przeglądu był bardzo zróżnicowany co jest bogactwem naszej tradycji.

Kolędowanie rozpoczął zespół Wrzos z Niepołomic. Przygotowane kolędy wprowadziły nas w magiczny czas, który trwał już od Wigilii. Kolejni wykonawcy to solistki: Magdalena Lebiest z Ochmanowa, Paulina Cichy ze Staniątek i Zuzanna Klima z Zakrzowca, a także grupy kolędnicze z Ochmanowa, Młode Wiarusy z Zakrzowca, LKS Czarni ze Staniątek i liczna reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Zagórza.

Na scenie zaprezentowali się również grupy śpiewacze Nasza Wola z Woli Batorskiej, Wolańska Muza z Woli Zabierzowskiej i Zabierzanie z Zabierzowa Bocheńskiego.

W czasie całego przeglądu prezentowane były kolędy i pastorałki. Stare, nowe, znane i takie, które zostały odszukane w głębokich zakamarkach archiwów. Jeśli ktoś jest ciekawy poszczególnych tekstów, może poszukać ich według tytułów podanych przez uczestników. Oto kilka z nich: „Narodził się w stajni”, „Ej, byliśmy bracia”, „Najświętsza Panienka”, „Dziecino słodka”, „Zaświeć nam gwiazdeczko”, „Hen, za pagórkami”, „Łaska nieba górnego”, „Złota Jerozolima”, „Zornicka”, „Pastorałka od serca do ucha”, „Pastuszkowie bracia mili”, „Śpij maluszku”, „Józefie stajenki nie szukaj”, „Na polanie w środku nocy”.

W naszym przeglądzie zaprezentowała się także kolędująca rodzina Państwa Hoffmanów ze Staniątek. Zaśpiewali ukraińską pastorałkę „Boh sia rożdajet” i „Kolędę dla tęczowego Boga”. Gdy skończyli swój występ chciałoby się powiedzieć: trwaj chwilo, trwaj. Niemniej jednak każdy uczestnik lub grupa miała swój czas.

Wykonania były różne. Spokojne, żywiołowe, na góralską nutę, po krakowsku, po anielsku. W garniturach, mundurach, zapaskach, chustach, cekinach. Było pięknie, wesoło i kolorowo. Przybyli też zaproszeni goście i mieszkańcy, by przeżyć z nami te niezwykłe chwile i od razu umówiliśmy się na spotkanie w następnym roku.

Tradycją stało się też dbanie o siły kolędników. Organizatorzy zadbali o to i przygotowali poczęstunek, który mamy nadzieję, wszystkim smakował. W tym miejscu należą się wielkie podziękowania dla wszystkich za pomoc i zaangażowanie w przygotowanie i obsługę spotkania.

Organizatorami przeglądu było Centrum Kultury w Niepołomicach oraz Dom Kultury w Zabierzowie Bocheńskim.

Maria Strzelec, instruktor Domu Kultury w Zabierzowie Bocheńskim