Jest taki jaki ma być. Skąpy do szpiku kości. Swoim dzieciom odmawia cukru do herbaty i osobistego szczęścia w życiu. Złoto przysłania mu cały świat.

Pojawia się już w pierwszej scenie ze swoją skrzynką pełną talarów, nad którą ślini się i uśmiecha. Od razu wiemy, że nie ma dla niego nic ważniejszego niż pieniądze. Harpagon jakby nie widział, co się wokół niego dzieje. Niby rozmawia ze swoimi dziećmi, ale na sercu leży mu jego własne dobro. O swojej córce powie: „złe zielsko szybko rośnie”, a syna chętniej widziałby w skromniejszym (czytaj: tańszym) ubraniu. Skąd u Harpagona myśl o małżeństwie? I to z dużo młodszą Marianną? Z chęci posagu, który ona mu wniesie. Co na to Marianna? Czyż trzeba pytać?

Służących w domu Harpagona co nie miara. Słabo opłacani albo wcale, żyją na łasce swojego pana, który widzi w nich tylko wrogów. Służba jakaś taka wychudzona, zniechęcona, w oczach Harpagona widzą tylko podejrzliwość, ani krzty życzliwości. Gdy tylko się pojawia znikają, uciekają. Boją się powiedzieć o nim cokolwiek złego, choć całe miasto naigrawa się z jego skąpstwa.
I nagle znika szkatułka. I nic nie jest ważne – tylko ją odzyskać. Czy to się uda? Będzie można się o tym przekonać.

Zapraszamy na drugi spektakl „Skąpiec” Staniąteckiej Grupy Teatralnej w Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa, w niedzielę 4 lutego o godz. 18.00.