W niedzielę 1 września 2019 r. obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Gminne uroczystości rozpoczęły się mszą św. w intencji ofiar wojny odprawionej w niepołomickim kościele parafialnym. Następnie poczty sztandarowe szkół, harcerstwa i OSP wraz z uczestnikami uroczystości przeszli do Parku Miejskiego pod pomnik ofiar wojny. Tam na czterech tablicach widnieją nazwiska osób w wieku od 16 do 50 lat, z terenu naszego miasta i gminy, które zginęły w czasie wojny.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego wysłuchaliśmy krótkiej informacji o miejscach w Polsce, w których rozpoczęła się ta największa i najtragiczniejsza w liczbach wojna światowa. W hołdzie tym, którzy w niej zginęli, liczne delegacje przedszkoli, szkół i organizacji gminnych z władzami miasta i gminy na czele, złożyły wiązanki kwiatów i znicze.

Wartę honorową przy pomniku wystawiło niepołomickie Stowarzyszenie Kawalerii Ochotniczej im. Krakowskiej Brygady Kawalerii.

Wyjątkowo liczną grupę stanowił Szczep Puszcza ZHR. Wiele osób spośród uczestniczących w tej uroczystości stanowili goście spoza Niepołomic odwiedzający nasze miasto.

Na zakończenie tego spotkania mogliśmy zwiedzić wystawę pod nazwą „Niepołomickie Pociągi Pancerne” przygotowaną przez Muzeum Niepołomickie na krużgankach Zamku Królewskiego.