11 października podczas XIV Kongresu Nowego Przemysłu, organizowanego przez Grupę PTWP – wydawcę Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł oraz portalu wnp.pl – burmistrz Roman Ptak odebrał nagrodę dla naszej gminy za działania związane z inwestycjami w odnawialne źródła energii.

Nagrody Nowy Impuls 2017 wręczono na uroczystej gali. Zostały nimi wyróżnione osoby, firmy, instytucje, które swoimi działaniami na szeroko pojętym rynku energetycznym wyznaczają nowe trendy i standardy. Przecierając ścieżki, wskazują innym nowe kierunki działania. W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in. Enea, PGN, Tauron, Simens.

Gmina Niepołomice nagrodzona została za przemyślaną politykę, służącą rozwojowi energetyki rozproszonej, czyli jak zauważył odbierający nagrodę burmistrz Roman Ptak, chodzi głównie o zakończoną sukcesem realizację projektu „Instalacja systemów energii odnawialnej w gminach Niepołomice, Wieliczka, Skawina oraz Miechów na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych”. „Przedsięwzięcie było gigantyczne, ale warto było” – podsumowuje burmistrz.

Przypomnijmy, że w ramach prowadzonego przez nas projektu udało się zamontować 4058 instalacji solarnych na budynkach prywatnych, 32 urządzenia solarne na budynkach użyteczności publicznej oraz 20 układów fotowoltaicznych, a ponadto 40 budynków publicznych poddano termomodernizacji, wymieniono oświetlenie na ledowe w 18 budynkach użyteczności publicznej oraz 400 lamp oświetlenia ulicznego, zainstalowanych zostało 9 pomp ciepła.

W samej tylko gminie Niepołomicach zyskaliśmy 660 instalacji solarnych na domach prywatnych, urządzenia na budynkach użyteczności publicznej (MKS Puszcza Niepołomice, LKS Czarni Staniątki, OSP w Niepołomicach, CKZiU), zamontowaliśmy 2 pompy ciepła na krytej pływalni w Niepołomicach oraz w centrum administracyjnym Bocheńska, a także instalacje fotowoltaiczne m.in. na krytej pływalni, przy Zamku Królewskim oraz w szkołach i domach kultury. Do tego przeprowadziliśmy termomodernizację 15 obiektów użyteczności publicznej (szkół, domów kultury, jednostek OSP). W CKZiU stworzono pracownię i możliwość nauki w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

 

fotografia dzięki uprzejmości PTWP