5 tys. bezpłatnych szczepionek przeciw pneumokokom czeka na najmłodszych Małopolan. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać także mali mieszkańcy Gminy Niepołomice.

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego Województwo Małopolskie już po raz 7. włącza się w akcję szczepień przeciwko pneumokokom, adresowaną do najmłodszych Małopolan.

Samorząd nie tylko zachęca rodziców do zaszczepienia swoich dzieci, ale też wspiera akcję współfinansując zakup ponad 5 tysięcy szczepionek dla maluchów. Tegoroczna edycja programu zdrowotnego dotyczącego profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce potrwa do 11 grudnia. Po raz pierwszy w akcję bezpłatnych szczepień oraz kampanię informacyjno-edukacyjną włączyły się mamy – blogerki, które są ambasadorkami akcji.

Samorząd województwa robi wszystko, by jak najlepiej dbać o zdrowie mieszkańców Małopolski – i to już od pierwszych dni ich życia. To dla nas najwyższy priorytet. Dlatego już od 7 lat realizujemy program szczepień przeciwko pneumokokom, który nie tylko wypełnia lukę w systemie świadczeń zdrowotnych, ale również pozwala na sfinansowanie szczepień szczególnie w rodzinach, których budżet nie pozwala na zakup dodatkowych szczepionek dla swoich pociech. Cieszę się, że w tym roku w akcję włączyły się również matki aktywne w blogosferze. Dzięki nim informacja o potrzebie szczepień dotrze do jeszcze szerszego grona rodziców – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

5 tys. bezpłatnych szczepionek dla najmłodszych Małopolan

Zakażenie bakterią pneumokoka jest przyczyną wielu groźnych chorób, w szczególności u małych dzieci. Co gorsze, pneumokoki mają dużą zdolność przełamywania naturalnych barier odpornościowych człowieka i w finale bardzo często doprowadzają do stanów zagrożenia życia.

Aby lepiej chronić zdrowie i życie najmłodszych mieszkańców województwa, Małopolska już od 2011 roku angażuje się w akcję szczepień. Od 2014 roku realizuje natomiast własny program bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom, z których korzystają maluchy do 3 roku życia. Natomiast rodzice zyskują wiedzę na temat zakażeń pneumokokowych oraz ich zapobieganiu.

W tym roku na najmłodszych Małopolan czeka ponad 5 tysięcy szczepionek. Mogą z nich skorzystać dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych, placówkach opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domach dziecka. Ważne, żeby dzieci były zameldowane na terenie: Nowego Sącza, Tarnowa, Krakowa, powiatu limanowskiego, brzeskiego, tarnowskiego, wielickiego lub proszowickiego.

Warto przypomnieć, że za sprawą rozporządzenia Ministra Zdrowia z listopada ubiegłego roku, szczepienia przeciwko zakażeniom pneumokokowym stały się obowiązkowe (bezpłatne). Dotyczy to jednak dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku, oznacza to, że dla dzieci, które urodziły się wcześniej, szczepienia pozostają płatne. Dzięki programowi profilaktycznemu Małopolski, wspomniana grupa dzieci będzie mogła z nich skorzystać za darmo.

Więcej na www.profilaktykawmalopolsce.pl.