O tym, że palenie śmieci szkodzi zdrowiu ludzi, wie prawie każdy. Mimo to ludzie z palenia śmieci nie rezygnują. Dlaczego? Bo uważają, że im się to opłaca — znika odpad i jest ciepło. Ale czy na pewno to się opłaca?

Specjaliści z portalu czysteogrzewanie.pl postanowili to sprawdzić.

Ilość odpadów komunalnych produkowanych w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi ok. 1 kg dziennie. W liczącym ok. 200 dni sezonie grzewczym daje to 200 kg odpadów na osobę, czyli 800 kg dla czteroosobowej rodziny.

Zakładając, że palne jest 50% tej masy, otrzymujemy 400 kg śmieci możliwych do spalenia. Licząc ich wartość opałową na poziomie 17MJ/kg i porównując do przeciętnego węgla, który oferuje 26MJ/kg, owe 400kg palnych składników domowych śmieci, jakie wyprodukuje w ciągu zimy czteroosobowa rodzina, da tyle ciepła, ile 260kg węgla. Przy cenie węgla 750zł/t, dzięki paleniu domowych śmieci przez całą zimę uda się oszczędzić zaledwie 200 zł.

Jeden śmietnik domu nie ogrzeje. Żeby zebrać śmieciowy odpowiednik tony węgla, trzeba by podkradać przez całą zimę wszystkie śmieci od min. czterech sąsiadów. A to dopiero jedna tona.

Nawet jeśli uda się komuś zaopatrzyć w odpowiednią ilość śmieci, trzeba wziąć pod uwagę, że nadal bilans strat jest dużo wyższy.

Szybkie niszczenie kotła i komina
Spalanie śmieci w domowym kotle — zwłaszcza starych ubrań, butów, opon i innych tworzyw sztucznych — sprawia, że w spalinach znajdują się wysoce trujące substancje. Tak się składa, że wiele z nich (chlor, cyjanowodór, kwas solny, kwas siarkowy) jest nie tylko zabójczych dla ludzi (chlor i cyjanowodór stosowano jako gazy bojowe), ale bardzo chętnie przeżera blachę kotła i rozpuszcza komin, niszcząc zaprawę. Nawet rekreacyjne spalanie odpadów powoduje dużo szybszą konieczność wymiany kotła i naprawy komina. Koszty idą tutaj w tysiące złotych i na pewno przewyższą oszczędności na normalnym opale.

Zrujnowane zdrowie
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że jeśli nie ma konsekwencji od zaraz, to nie znaczy, że nie nadejdą nigdy. Przez płuca prowadzi łatwa droga dla różnych substancji do rozprzestrzenienia się po całym organizmie. Stale żyjąc w kontakcie z zanieczyszczeniami, hodujesz sobie pomału różne przykre dolegliwości, które pojawią się za 5, 10 a może 40 lat.


Wpływ wieloletniego wdychania różnych zanieczyszczeń z powietrza na rozwój chorób płuc i układu krążenia jest potwierdzony naukowo.

Jest sporo materiałów, które z pozoru wyglądają niewinnie a dopiero przy spalaniu uwalniają najgorsze świństwa. Na przykład:
– poliuretan — ot pianka do uszczelnień i izolacji oraz składnik butów i odzieży. Podpalona wydziela cyjanowodór — związek cyjanku, zabójczy gaz o charakterystycznym zapachu migdałów, który był bazą dla stosowanego w komorach gazowych Auschwitz cyklonu B.
– malowane i lakierowane drewno — lakiery zawierają chlor, który w wysokiej temperaturze wydziela się jako gaz (był stosowany jako gaz bojowy) i reaguje z wodą tworząc kwas solny. Już minimalne ilości par tego kwasu, gdy skondensują wewnątrz kotła, skutecznie i miesiącami wgryzają się w blachę.

Podsumowując, spalenie zawartości domowego śmietnika daje trochę ciepła, ale taka ilość nie jest warta konsekwencji i kosztów, jakie to ze sobą niesie. Palenie śmieci, tak często usprawiedliwiane biedą, w ostatecznym rozrachunku zupełnie się nie opłaca. Nawet, gdy pominiemy koszty zdrowotne i przyspieszone zużycie kotła oraz komina, oszczędność opału dzięki spaleniu wszystkich domowych odpadów w czteroosobowej rodzinie to góra 200 zł rocznie. Straty wielokrotnie tę kwotę przewyższają.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.czysteogrzewanie.pl.

Materiały pochodzą ze strony www.czysteogrzewnie.pl