Wykład, warsztaty dla młodzieży oraz seans filmowy, a także ogłoszenie wyników konkursu na klip wideo i wycieczka do szpitala w Kobierzynie – to punkty wydarzenia pod nazwą „Dwa dni dla głowy”, które organizuje Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach we współpracy ze Szpitalem Specjalistycznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie.

Pierwszym „Dniem dla głowy” będzie niedziela 5 marca. Zostanie on podzielony na kilka bloków, z których część będzie otwarta dla szerszej publiczności, część natomiast wypełnią zamknięte warsztaty dla młodzieży i pedagogów.

Spotkanie odbędzie się w sali widowiskowej Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa. Początek o godz. 12.00.
Po oficjalnym przywitaniu uczestników, zostaną ogłoszone wyniki konkursu na klip wideo “Integracja osób niepełnosprawnych”.
Następnie, po krótkim wprowadzeniu przez Macieja Bobra – rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego, wykład „Szpital w Kobierzynie przyjazny człowiekowi w kryzysie psychicznym” wygłosi lek. med. Anna Depukat – specjalista psychiatra, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. Ta część spotkania będzie otwarta (na którą zapraszamy wszystkich chętnych. Będzie mowa m.in. o istocie kryzysu psychicznego, o stygmatyzacji i piętnowaniu chorych psychicznie oraz o przełamywaniu lęku i wstydu przed zgłoszeniem się o pomoc psychiatryczną.

Kolejna część spotkania, jest zamknięta, to warsztaty dla młodzieży i pedagogów, pod hasłem „Świadomość przebiegu kryzysu psychicznego. Destygmatyzacja”. Poprowadzi je Mateusz Biernat – konsultant ds. studentów w kryzysie psychicznym w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, pedagog specjalny, terapeuta w metodzie Otwarty Dialog, członek Mental Health Europe.

O 19.00 zapraszamy na projekcję filmu niespodzianki z Russellem Crowe’em w roli głównej.

„Drugi dzień dla głowy” wypełni wycieczka do szpitala w Kobierzynie. Będzie to okazja do zwiedzania zabytkowego kompleksu szpitalno-parkowego, wystawy „Uważaj na głowę” oraz Centrum Terapii Zajęciowej”. Zapisy na wycieczkę będą przyjmowane podczas „Dnia dla głowy” 5 marca w MCDiS oraz w następnych dniach w Referacie Promocji i Kultury UMiG, ul. Zamkowa 5.

Wydarzenie „Dwa dni dla głowy” odbędzie się w ramach projektu Easy Towns współfinansowanego z programu Europa dla Obywateli Unii Europejskiej.