10 stycznia w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyła się Gala FIO Małopolska Lokalnie – Północ, podczas której podsumowano piątą edycję projektu. Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Małopolska Lokalnie wspiera inicjatywy grup nieformalnych i nowo powstałych organizacji pozarządowych, przekazując dotacje na ich pomysły realizowane w lokalnym środowisku.

Z gminy Niepołomice dofinansowanie uzyskały trzy projekty: „Go To Jemy” – grupy NIEPOjem, „Ekowarsztaty dla skrzata, mamy i taty” – grupy EkoMamy oraz „EkoZałoga – pogromcy smogu” – grupy Z miłości do wsi.

Na gali ogłoszono wyniki plebiscytu na „Najciekawszą inicjatywę zrealizowaną w ramach Programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ 2018”:
I miejsce w Małopolsce i 784 głosy zdobył projekt „Akademia szachów” – grupy nieformalnej Miłośnicy gry królewskiej z Kwaśniowa.
I miejsce w Krakowie i 1269 głosów zdobył projekt „Wyśpiewać chwałę” – grupy nieformalnej Zespół Chóralny.

Podczas wydarzenia świętowano również jubileusz 10-lecia Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych Kraków – jednego z operatorów FIO Małopolska Lokalnie. Fundacja BIS, która od początku swojej działalności jest zaangażowana w rozwój trzeciego sektora i promowanie postaw obywatelskich w naszym regionie realizuje z gminą Niepołomice wspólne projekty i szkolenia już od 2010 r.