Prawie 50 osób mieszkających w gminie Niepołomice zostało zakwalifikowanych w pierwszej turze naboru do projektu Małopolski Tele-Anioł. Część z nich otrzymała już opaski na rękę. Jedną z nich jest 80-letnia pani Zofia. Nosi ona opaskę od około miesiąca.

Noszę ją stale, nawet w czasie snu. Ściągam ją tylko do mycia i w tym czasie muszę pamiętać, żeby podłączyć opaskę do ładowarki – mówi. Dodaje, że tak się do opaski przyzwyczaiła, że nawet o niej nie myśli.

Przypomnijmy, Małopolski Tele-Anioł zakłada wsparcie 10 tysięcy niesamodzielnych osób z całego województwa. Do potrzebujących trafią opaski bezpieczeństwa, które można nosić na ręce i w razie zagrożenia zdrowia lub życia skorzystać z nich w celu wezwania pomocy.

Opaska bezpieczeństwa pełni też rolę telefonu – posiada kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk (symbol „dymków”) – w ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy Centrum Teleopieki, ale także np. jej bliscy. Urządzenie wyposażone jest też w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, lokalizator położenia oraz czujnik tętna.

Udział w programie zakłada też możliwość skorzystania z usług opiekuńczych, które będą świadczone w domu – zarówno przez fachowców, jak i w ramach pomocy sąsiedzkiej.

Pierwotnie druga tura zbierania wniosków o udział w projekcie miała się rozpocząć latem, jednak z uwagi na zainteresowanie projektem zdecydowano, że nabór będzie prowadzony w sposób ciągły. Oznacza to, że wnioski można składać przez cały czas. Aby ułatwić Państwu przystąpienie do projektu przygotowaliśmy formularze zgłoszeniowe, które można pobierać m.in. w Urzędzie Miasta i Gminy w Niepołomicach Gminy przy pl. Zwycięstwa 13 (parter, przy kasie) i w Referacie Promocji i Kultury przy ul. Zamkowej 5 (parter, pokój nr 3), a także we wszystkich ośrodkach zdrowia w gminie.

Wnioski można również pobrać ze strony internetowej Tele-Anioła
www.malopolska.pl/teleaniol/rekrutacja

Wypełniony formularz można złożyć lub wysłać bezpośrednio do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Można go również przynieść do Referatu Promocji i Kultury UMiG (ul. Zamkowa 5, parter, pok. nr 3), a my przekażemy go dalej.
W razie pytań, prosimy o kontakt pod nr tel. 12 250-94-48.

Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.malopolska.pl/teleaniol