Od maja trwa gruntowna przebudowa Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego. Prace idą wedle harmonogramu. 

Zgodnie z projektem, wyburzono już stare budynki (materiał z fundamentów, uzyskany przy pomocy kruszarki, będzie wykorzystany do budowy drogi przy obiekcie). Zakończono też prace związane przekładką kanalizacji deszczowej i sanitarnej. W trakcie realizacji jest pochylnia wraz ze schodami. Wkrótce będą wylewane fundamenty pod nowy budynek.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne po remoncie zyska nowe możliwości organizacji zajęć i obserwacji nieba – w tym nową kopułę. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obiekt zaprojektowano jako parterowy z dwoma dodatkowymi kondygnacjami kopuły.

Budynek będzie się składał z trzech zasadniczych części funkcjonalnych.

1. Pierwsza część to zaplecze biurowe i zaplecze noclegowe (z myślą o uczestnikach nocnych obserwacji) wraz z niezbędnymi pomieszczeniami technicznymi, socjalnymi i magazynowymi, pokój śniadaniowy, biuro administratora.
2. Druga część posiada funkcję dydaktyczną (sala wykładowa, pokój nauczycielski, pracownie, kopuła obserwatorium, toalety oraz recepcja).
3. Trzecią część stanowi istniejący budynek planetarium (przeznaczony do przebudowy).

Dodatkowo obiekt będzie posiadał zewnętrzne pomieszczenie techniczne, magazyny, śmietnik. Budynek pokryty będzie stropodachem płaskim w systemie odwróconym, pokryty nawierzchnią zieloną, żwirem oraz płytami betonowymi. Przebudowany fragment dachu pokryty będzie blachą aluminiową.

Powierzchnia całkowita: 1683 mkw.
Powierzchnia użytkowa: 1434 mkw.
Kubatura: 6555 m sześc.

Całkowita wartość projektu to ponad 11,4 mln zł. Gmina Niepołomice otrzymała na ten cel ponad 5,7 mln zł dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Wykonawcą inwestycji jest firma Samson sp. z o.o. z Niedomic. Przedsiębiorstwo – wyłonione w ramach przetargu – realizuje już kolejne przedsięwzięcie na terenie naszej gminy. W ubiegłym roku firma wybudowała salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Niepołomicach-Podgrabiu, wyremontowała też budynek byłego gimnazjum w Niepołomicach.

Zakończenie robót planowane jest na 30 lipca 2020 r.

Projekt jest realizowany w ramach działania 11.1.2. Rewitalizacja Miast Średnich i Małych – Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.