Pragniemy wszystkich zaprosić już po raz trzeci do Niepołomic na Ziołomanię, która odbędzie się 15 sierpnia w Osadzie Podegrodzie. Impreza ma charakter otwarty. Zapraszamy wszystkich w godzinach od 11.00 do 18.00.

Jak co roku pojawią się ciekawe propozycje dla dzieci, pań i panów. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Rozpoczniemy warsztatami kulinarnymi (11.00), na których będzie można wspólnie przyrządzić pyszne zdrowe sałatki i pasty na pieczywo. Dzieci z pewnością ucieszą się z propozycji skomponowania własnej herbatki kwiatowo-owocowej (11.00) oraz ulepienia pierogów (14.00). Wszystkie panie zainteresują warsztaty kosmetyczne (11.30), które poprowadzi Wiktoria Mucha. Temat – hydrolaty. Wykład dotyczący tradycyjnej pielęgnacji włosów (14.30) poprowadzi Anna Pietrusza. A z kolei Justyna Pargieła z Dziczejemy opowie i pokaże oleje tłoczone na zimno oraz octy domowej roboty. Zatem tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z robieniem własnych octów, gorąco zachęcam.

Dla fanów rękodzieła mamy przygotowane warsztaty plecenia wianków oraz ozdabianie tabliczek ceramicznych. Tych, którzy chcą pogłębić wiedzę na temat roślin zielarskich i ich praktycznego wykorzystania, zapraszamy o godzinie 12.00 na wykład, który poprowadzi Anna Stańczuk oraz o godzinie 15.30 na warsztaty Andrzeja Mikołajewicza. Będzie mnóstwo cennych informacji, praktycznych rad i pokaz roślin leczniczych.

Co drzemie w krafcie, czyli w kilku słowach o piwie i nie tylko dowiecie się na wykładzie, który poprowadzi Browar Kazimierz z Podłęża. Z kolei Kozie Frykasy zademonstrują w trzech etapach, jak zrobić twarożek ziołowy z mleka koziego (12.00, 14.00, 16.30). Lavendziarnia Stoki6 poprowadzi pokaz, jak wykorzystać lawendę w potrawach oraz na stoisku będzie prowadziła degustację lemoniady lawendowej.

Poza tym odbędzie się pokaz czerpania papieru, zwijanie świec z wosku, degustacja miodów, ul pokazowy, mielenie ziarna zbóż, loteria z Bistro Boulevard 11 oraz konkurs rozpoznawania smaków lodów z Via Farrina z Niepołomic.

Oprócz warsztatów, wykładów i pokazów odbędą się konkursy. Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy bukiet z ziół (15.00) oraz najładniejszy dziecięcy wianek (15.30). Przypominamy, że bukiety należy składać w godzinach od 11.00 do 14.00.

Podczas Ziołomanii będzie kiermasz, na którym będzie można nabyć: zioła i przyprawy ze Sklepu Ziołowo, miody i produkty pszczelarskie z Pasieki Morawskich, herbaty i kawy z Magii Kawy i Herbaty, syrop lawendowy, olejki i hydrolaty lawendowe z Lavendziarnia Stoki6, ręcznie czerpany papier z ART-PAPIER, Piwo rzemieślnicze z Browaru Kazimierz, wianki i rękodzieło Joanny Nowosieleckiej, lody rzemieślnicze z Via Farrina, tarty wegetariańskie i wegańskie z Bistro Boulevard 11, pasty, sałatki, desery fit, chlebki Urszuli Satały, pierogi, soki, dżemy Stowarzyszenia Gościniec 4 Żywiołów, mydło, peelingi, hydrolaty z Mydłostacji, kremy i naturalne kosmetyki z Pracowni dzikich kosmetyków, olej świeży i octy z Dziczejemy, kozie sery z Kozich Frykasów, ceramika artystyczna z Pracowni ceramicznej Ani Muradyan, syropy i przetwory Andrzeja Mikołajewicza.

Szczegółowy program na stronie www.ziołomania.pl.
Tu też aktualizowane będą informacje o wystawcach, warsztatach i konkursach.

Do zobaczenia już wkrótce.
Jadwiga Pitek
Ziołowo