Po raz piąty 14 lutego cały świat zatańczy przeciwko przemocy wobec kobiet. Niepołomice zatańczą po raz drugi okazując solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy. W tym roku akcja przebiegać będzie pod hasłem: Powstań | Zakłóć | Przyłącz się.

POWSTAŃ, by przerwać milczenie, by wstać odważnie z kolan i powiedzieć: Dość każdemu wyrazowi przemocy!

ZAKŁÓĆ, by pokazać, że nie wszystko jest takie piękne i ładne jak nam pokazują w filmach, reklamach, serialach, na bilbordach, by zamieszać tę lekką atmosferę udawania i godzenia się na spełnianie narzucanych kobietom ról i przymykania oczu na przemoc.

PRZYŁĄCZ SIĘ, by nie stać obojętnie obok córki, sąsiadki, koleżanki, matki, by pokazać że dostrzegam , że wiem i mówię o problemie, że solidarnie przeciwstawiam się, bo nawet jeśli mnie to nie dotyka, to boli mnie, kiedy przemocy doznają inne kobiety i dziewczęta.

Szacuje się, że rocznie w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. Około 200-250 tysięcy to kobiety, które doświadczyły gwałtów. Większość z nich nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach, bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych, nierozumiejących urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.

W tym roku 14 lutego akcja NAZYWAM SIĘ MILIARD/ ONE BILLION RISING POLAND jeszcze mocniej skupia się na problematyce wykorzystywania kobiet i jej ujawnianiu, a w szczególności nagłośnieniu problemu gwałtu na randce. Protest ma zachęcić do jeszcze większej międzynarodowej solidarności w domaganiu się położenia kresu wszystkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt.

Od 2013 r. każdego roku 14 lutego w akcji bierze udział coraz więcej miejsc. W 2013r. tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, w 2014 już w 40, w 2015 w niemal 50, a w 2016 – prawie 60. Tańczymy 14 lutego – w Walentynki. Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc kierujemy swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię.

Cała akcja to zaledwie 4 minuty i 28 sekund, tyle, ile trwa utwór: „Break The Chain”, do którego wykonywany jest układ taneczny. Polska wersja utworu nosi tytuł: „Tańczę bo mam dość!”

Szczegóły akcji w Polsce znajdują sie na stronie: http://feminoteka.pl/obr2017/ i na Facebooku: Nazywam się Miliard – One Billion Rising Poland

Anna Szreniawa
Koordynatorka Akcji
One Billion Rising/Nazywam się Miliard w Niepołomicach