Przed Świętami Bożego Narodzenia na grupie Ogłoszenia Niepołomice w ramach #działajwpotrzebieniepołomice zorganizowano szczególną akcję „Wymarzony prezent”.

Działania skierowane były do rodzin w trudnej sytuacji materialnej, które zgłosiły się poprzez specjalnie przygotowaną skrzynkę w MOPS-ie i w przedszkolu w Podłężu. Osoby będące w potrzebie mogły zgłaszać się same lub być zgłoszone. Akcja zakładała zakup wymarzonych prezentów dla dzieci.

Celem akcji był zakup najlepszej jakości dobrego, markowego prezentu, na który nie stać rodziców i opiekunów. Chcieliśmy dać dzieciom pewnego rodzaju poczucie ważności i radość, ale również pokazać rodzicom, że nie są sami. Nie każdy radzi sobie w dzisiejszej rzeczywistości. Statystyki są „okrutne” pod względem częstotliwości występowania depresji u dorosłych, czy nawet u dzieci. Uważam, ze każda pomoc, nawet najmniejsza, daje szansę na odnajdywanie wiary i nadziei. Może nie zawsze się wszystko uda, ale trzeba podejmować działanie.

Jeżdżąc z wolontariuszami i rozwożąc prezenty zobaczyłam, w jak różnych warunkach mieszkają dzieci, niektóre bardzo skromnie. Odwiedziliśmy między innymi: Dom Pomocy Społecznej dla Mężczyzn Niewidomych, bardzo dzielną, samotną mamę z córeczką, mieszkającą w bardzo starym budynku, ledwo się trzymającym, praktycznie do wyburzenia. Byliśmy u mamy z trójką dzieci (w tym jeden chłopiec upośledzony), którzy mieszkają bez łazienki.

Niepołomice się rozbudowują i sprawiają wrażenie dość elitarnych, często nie widzimy biedy. Wiem, że dla niektórych przyjmowanie pomocy było trudne i często krępujące. Warto jednak spojrzeć na tę sytuację z innej strony. Mianowicie takiej, że to właśnie osoby potrzebujące są dla nas niezwykłym darem, ponieważ dzięki nim stajemy się lepsi i wrażliwsi.

Składam ogromne podziękowania osobom, które się włączyły do akcji, zaufały mi i dały wiarę, że tu w Niepołomicach, można organizować różne akcje pomocowe i znajdą się osoby, które chcą nieść bezinteresowną pomoc. Pomimo kilku trudnych sytuacji, jestem bardzo wdzięczna za możliwość zorganizowania tej zbiórki. Wyciągamy też wnioski, jak tego typu akcje przeprowadzać lepiej. Może „Wymarzony prezent” będzie w przyszłości, coroczną tradycją obejmującą zarówno dzieci, osoby samotne jak i potrzebujące wsparcia?

Marta Kotara
Administrator „Ogłoszenia Niepołomice”

Podczas akcji zebrano 7984,38 zł. Dzieciom z gminy Niepołomice zakupiono prezenty:
Lornetka Bushnell PowerView
Gokard
Mercedes śmieciarka
Volvo dźwig żuraw
Duża ciężarówka
Furby
PLAYMOBIL Piramida Faraona
Aparat Canon EOS 4000D + 18-55 mm f/3,5-5.6 DC III
Filtr UV HOYA HMC (C) Digital SLIM 58 mm
Karta pamięci Sandisk ULTRA SDHC 32GB 80MB/s
Statyw FOTO Velbon M45 156 cm | 2 kg
TORBA FOTO na aparat LOGIC CASE TBC406
SIMBA STRAŻAK SAM Wóz Jupiter 2.0 + 2 figurki
BRUDER 03121 New Holland T7.315 z ładowaczem
Łóżko piętrowe
Rower 3x
Wózek dla lalek
Lalka babby born
Pampersy i chusteczki
Pociąg kolejka
Kurtka zimowa Cool Club
Spodnie dresowe Smyk
Buty zimowe Bartek
Baterie i papier prezentowy

Dodatkowo znaleźli się darczyńcy, którzy sami kupili prezenty:
16 paczek kosmetyków + owoce
Słodycze
Samochód 2x
Samochodziki
Buty
Kurtka
Telefon
Grające zabawki
Oczyszczacz powietrza Sharp + zabawka i ubranka
Tablet z klawiaturą
Samochody Hot Wheels

Akcję wsparli:
www.facebook.com/komputronikniepolomice
www.facebook.com/ODACTIVE/
www.facebook.com/mirodor/
www.ogrod-dom.pl/

W ramach akcji działali wolontariusze:
Małgorzata Klima
Sylwia Sendorek
Ilona Kawula
Mateusz Mateja
Łucja Kotara
Marta Kotara
Jolanta Stanecka
Julia Stanecka
Weronika Mrozowska
Liliana Grandys