Od dzisiaj (poniedziałek, 4 marca) możemy złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. E-dowód usprawni dostęp do wielu usług publicznych.

E-dowód to dowód osobisty posiadający dodatkową warstwę elektroniczną. Z zewnątrz jest bardzo podobny do dotychczasowego dokumentu. Warto wiedzieć, że e-dowód będzie pełnił wszystkie dotychczasowe funkcje tradycyjnego dowodu. Nadal będziemy nim potwierdzać naszą tożsamość i obywatelstwo.

Szybko jednak znajdziemy małe różnice.  Na awersie dokumentu prócz naszych danych pojawi się dodatkowy numer (CAN), który w formie kodu kreskowego będzie dostępny na rewersie nowego dowodu.

Numer CAN będzie niezbędny do skorzystania z elektronicznych funkcji e-dowodu. Dodatkowo stanowi również dodatkową ochronę dokumentu, aby osoba niepowołana nie odczytała zdalnie danych zapisanych w dokumencie.

Dodatkowe funkcje e-dowodu

E-dowód będzie zawierał informacje w tak zwanym profilu osobistym. Jest to zestaw naszych danych zawierających imię (imiona), nazwisko, obywatelstwo, numer Pesel oraz datę i miejsce urodzenia.

W nowym dowodzie będziemy mogli zapisać zaawansowany podpis elektroniczny, pozwalający nam na logowanie się do portali administracji publicznej (np. ePUAP),  a także potwierdzać swoją obecność w określonym miejscu i czasie. Posiadanie nowego dowodu usprawni nam także podróże, bowiem będzie on umożliwiał korzystanie z automatycznych bramek granicznych np. na lotniskach.

Nową usługą będzie również możliwość czasowego zawieszenia certyfikatów w warstwie elektronicznej dowodu. Jeśli przez kilka dni nie będziemy pewni gdzie zostawiliśmy dowód, ale mamy nadzieję na jego odnalezienie, możemy maksymalnie na 14 dni zawiesić jego ważność. Po znalezieniu dokumentu musimy pamiętać o jego odwieszeniu i wówczas e-dowód nadal będzie ważny. Jeśli nie znajdziemy dokumenty w ciągu 14 dni, bądź zapomnimy w tym czasie go odwiesić konieczne będzie wyrobienie nowego dokumentu. Jeśli natomiast nasz nowy dowód zostanie ukradziony, wystarczy ten fakt zgłosić na Policji, dodatkowe zgłoszenie w urzędzie nie będzie już konieczne.

Czy muszę wymienić mój ważny dowód?

Wymiana dotychczasowego dokumentu przed upływem terminu jego ważności nie jest konieczna. Z drugiej strony każdy z nas ma prawo do złożenia wniosku o zmianę dokumentu na e-dowód. Wówczas musimy złożyć wniosek, który nie wiążę się z żadną odpłatnością.

Wszystkie dodatkowe informacje, w tym jak korzystać z e-dowodu można znaleźć na stronie internetowej www.edowod.gov.pl.