Burmistrz Roman Ptak podpisał dziś porozumienie w sprawie wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Krakowska – a więc również Gminy Niepołomice. To bardzo dobra wiadomość, która oznacza, że od 1 września 2018 roku uczniowie będą jeździć autobusami i tramwajami za darmo.

Zgodnie z nowymi zasadami, uczniowie z gmin uczestniczących w porozumieniu będą mogli dojeżdżać do Krakowa bez opłat, niezależnie od pory dnia, również w weekendy. Przejazdy odbywają się na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Bezpłatna komunikacja publiczna dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów będzie obowiązywać nie tylko w Krakowie, ale także w gminach wchodzących w skład Metropolii Krakowskiej, a więc również w Gminie Niepołomice. Oznacza to, że uczniowie za darmo dojadą nie tylko do Krakowa, ale będą też mogli się poruszać bezpłatnie po terenie gminy.

Darmowa komunikacja metropolitalna ma obowiązywać od 1 września 2018 przynajmniej do 30 czerwca 2019.

W dzisiejszym spotkaniu w sprawie podpisania porozumienia wzięli udział przedstawiciele Krakowa oraz sąsiadujących gmin: Niepołomice, Czernichów, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki.

Gminy zobowiązały się do rekompensaty utraty wpływów do budżetu Miasta Krakowa związanych z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów.

Celem porozumienia jest także ograniczenie liczby aut wjeżdżających do Krakowa oraz odciążenie finansowa dla rodzin uczniów dojeżdżających codziennie do szkół.

“W imieniu gmin Metropolii Krakowskiej dziękuję Prezydentowi Majchrowskiemu za dobrą współpracę i szybkie działania związane z wprowadzeniem bezpłatnej komunikacji dla uczniów” powiedział burmistrz Roman Ptak podczas konferencji prasowej. Dodał również, że ma nadzieję “na dalsze, wspólne inicjatywy miasta i sąsiadujących gmin przyczyniające się do poprawy funkcjonowania komunikacji publicznej w Metropolii Krakowskiej”.

Ponadto Gmina Niepołomice prowadzi rozmowy z Miastem Krakowem oraz z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w sprawie zwiększenia częstotliwości kursowania autobusów linii aglomeracyjnej na terenie naszej gminy. Pierwsze zmiany planowane są już na początek przyszłego roku.

Materiał z Kroniki Krakowskiej: www.krakow.tvp.pl/38692334/28082018-1230