Po raz kolejny włączamy się w ogólnopolską zbiórkę okularów dla Afryki. Główny organizator – fundacja Okuliści dla Afryki od kilku lat prowadzi misje medyczne w Kamerunie, Ghanie, Burundi i Ruandzie, podczas których okuliści badają wzrok i przekazują osobom potrzebującym okulary zebrane w Polsce.

Tym razem zbieramy okulary przeciwsłoneczne oraz używane okulary korekcyjne dla dzieci i dorosłych o wartościach plusowych i minusowych, ale bez wartości cylindrycznych (korygujących astygmatyzm).

Jak przygotować okulary?

  • Sprawdź, czy okulary są w dobrym stanie, tzn. czy szkła nie są porysowane (zwłaszcza w centrum), czy są kompletne i mają wszystkie elementy oprawy. W innym wypadku nie będą spełniały dobrze swojej funkcji.
  • Wyczyść okulary wodą z płynem do mycia naczyń – w Afryce jest problem z wodą, nie ma jak wyczyścić ich na miejscu.
  • Jeżeli znasz moce swoich okularów – opisz je. Jeśli nie znasz – odwiedź najbliższego optyka, on na pewno chętnie pomoże. Metoda opisywania: mała karteczka, na której opisane są moce oka prawego (OP) i oka lewego (OL) – najlepiej w tej kolejności.
  • Każde opisane okulary należy zapakować do małego woreczka foliowego. Bardzo prosimy, żeby nie zawiązywać woreczkówDlaczego nie pakujemy okularów w futerał? Jest ciężki i zajmuje dużo miejsca, podczas pakowania walizek na misje liczy się każdy gram i każdy milimetr.

Okulary można zostawiać w:

  • Bibliotece Publicznej w Niepołomicach,
  • pracowni optycznej Chrobot Optical, ul. Parkowa 16 w Niepołomicach,
  • salonie optycznym Optikos Świat Okularów, Rynek 9 w Niepołomicach.

15 września (niedziela) w godzinach od 10.00 do 18.00 okulary będzie można również zostawić w namiocie Fundacji Lepsze Niepołomice na Rynku w Niepołomicach.

Więcej informacji: www.okuliscidlaafryki.pl/zbiorka-okularow/

kontakt: lepszeniepolomice@gmail.com

Paweł Pawłowski

Fundacja Lepsze Niepołomice