W niedzielę 7 kwietnia Sekcja Rowerowa Ogniska TKKF Wiarus wsparta siłami Stowarzyszenia Kawalerii Ochotniczej Im. Krakowskiej Brygady Kawalerii przeprowadziła kolejną akcję sprzątania Czarnego Stawu.

Tradycyjnie rowerzyści wyruszyli spod Kopca Grunwaldzkiego o godz. 11.30. W tym samy czasie do boju wyruszyli ułani. Obie grupy spotkały się nad Czarnym Stawem, gdzie po podziale na grupy i wydaniu worków na śmieci oraz rękawiczek przystąpiono do wiosennych porządków.

W tym roku śmieci było sporo mniej niż w ubiegłym. Zebraliśmy około 35 l śmieci. Widać, że zmienia się podejście wycieczkowiczów do środowiska, byliśmy naprawdę miło zaskoczeni brakiem śmieci w okolicach Czarnego Stawu. Choć ułani zameldowali, iż szlak powrotny nie był już tak obiecujący. Widać, że odwiedzający Puszczę nie zawsze szanują przyrodę i pracę innych.
Niestety w okolicy stawu znaleźliśmy dość głęboki wykop, w którym znajdowało się kilkanaście sztuk butelek zamaskowanych drobnym runem i trawą. Spory brak odpowiedzialności i świadomości, na jakim terenie zostało to zrobione. Niestety złoża torfu nie są podłożem należącym do szybkiego gaszenia a pożar w takim miejscu jest nie do opanowania.

Prosimy wszystkich o rozwagę.

Serdecznie dziękuję Nadleśnictwu Niepołomice i straży leśnej za pomoc w odebraniu worków oraz wszystkim uczestnikom za udział, poświęcony czas i pracę.
Współorganizatorami wycieczki byli: Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach oraz Nadleśnictwo Niepołomice.

Albert Szkutnik
kierownik sekcji rowerowej