W tym roku gmina Niepołomice wzięła udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu (ETZT), którego zwieńczeniem był Europejski Dzień bez Samochodu 22 września.

Kampania ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rowery, ruch pieszy oraz transport multimodalny (czyli łączenie różnych gałęzi transportu).

W tym roku świętowaliśmy pod hasłem Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna.

Urząd Miasta i Gminy w Niepołomicach przygotował liczne atrakcje dla mieszkańców. W programie tegorocznego tygodnia ETZT mieszkańcy mogli skorzystać z następujących propozycji:

W sobotę 16 września bezpłatne przejazdy tramwajem konnym po Niepołomicach. Na płycie Rynku wystawił swoje stoisko przedstawiciel Traficara, który prezentował nową usługę Samochód na minuty, jako nowy sposób poruszania się po mieście. Rezerwacja samochodu odbywa się przez aplikacje zainstalowaną w smartfonie, samochód otwiera się po zeskanowaniu kodu QR umieszczonego na samochodzie, płatność za używanie samochodu następuje automatycznie po zakończeniu podróży. Więcej informacji można uzyskać na traficar.pl. Fundacja Zamek Królewski za wypożyczenie roweru przez cały tydzień stosowała 50 % rabat.

W niedzielę 17 września w parku uruchomił swoje stoisko Addict Bikes – Paweł Wilusz, który serwisował rowery nieodpłatnie. Dodatkowo udzielał wskazówek związanych z ich eksploatacją i konserwacją. O godzinie 11.00 spod Kopca Grunwaldzkiego wyruszyła grupa rowerzystów przejeżdżając ulicami miasta przez puszczę z metą w Klubie Sportowym Dąb w Zabierzowie Bocheńskim i grillowaniem.

W poniedziałek przy dworcu PKP w Podłężu zorganizowaliśmy stoisko serwisowania rowerów z przewodnim hasłem: Dziękujemy, że jeździsz rowerem i korzystasz z komunikacji aglomeracyjnej. W podziękowaniu za wybranie takiego sposobu komunikowania się, przeprowadzaliśmy w rowerach, którymi podróżni przyjeżdżali na stację, bezpłatny przegląd techniczny i niezbędne regulacje.

W poniedziałek, wtorek i w środę każdy zmotoryzowany kierowca mógł przeprowadzić bezpłatną analizę składu spalin w samochodach osobowych w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów F.H.U. Eko Tanko 2 Sylwester Duda Niepołomice, ul. Na Grobli 2B. Jeśli w badaniu okazywało się, że samochód wypuszcza za dużo spalin, można było na miejscu podregulować silnik. Dzięki tej akcji zachęcaliśmy, by świadomie zadbać o jakość powietrza w naszej gminie. Każdy właściciel samochodu sam mógł zadecydować, czy skorzysta z usługi w warsztacie w celu usunięcia usterki w samochodzie, czy dalej będzie zatruwał powietrze.

We wtorek na płycie Rynku uczniowie z klas gastronomicznych z Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego w Niepołomicach rozdawali drożdżówki każdemu mieszkańcowi, który poruszał się pieszo lub na rowerze. W tym dniu zorganizowaliśmy także rowerowy przejazd uczniów przez miasto w asyście policjantów na rowerach promując zdrowy środek transportu.

W czwartek na spotkanie z dziećmi ze szkoły podstawowej przyjechali policjanci i tłumaczyli najmłodszym jak bezpiecznie poruszać się rowerem po mieście

W piątek każdy mieszkaniec mógł skorzystać z nieodpłatnego przejazdu autobusami MPK. W tym dniu na płycie Rynku w Niepołomicach zagościł mobilny bar kawowy Bike Cafe, w którym bariści serwowali dla każdego pieszego, rowerzysty lub rowerzystki ciepły napój. Każdy miał do wyboru kawę, herbatę lub gorącą czekoladę.

Wspólnie z Wydziałem Edukacji zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pod nazwą Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna. Najlepsze prace zostały nagrodzone.