Metropolia Krakowska, w której jest zrzeszonych 15 gmin – w tym Gmina Niepołomice – rozpoczęła kampanię informacyjno-edukacyjną na rzecz poprawy jakości powietrza. Wszystko po to, by zwiększyć świadomość ekologiczną mieszkańców naszego regionu.

Uruchomiono specjalną stronę internetową www.wymienpiec.pl, na której można śledzić działania na rzecz poprawy powietrza w poszczególnych gminach.

Kampania jest wynikiem współpracy Urzędu Miasta Krakowa i 14 sąsiadujących gmin. Ma na celu uświadomienie mieszkańcom, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują.

Główne hasła kampanii to: Nie pal węglem złej jakości, mułem i flotem węglowym, nie pal plastiku, mebli i innych śmieci, wymień piec oraz nie narażaj bliskich na ciężkie choroby.
Pomysłodawcy akcji mają nadzieję, że uda się przekonać mieszkańców do stosowania paliw węglowych dobrej jakości i zaprzestania spalania odpadów. Dodatkowym efektem kampanii ma być wzrost zainteresowania mieszkańców działaniami władz, podejmowanymi w temacie ochrony powietrza na terenach ich gmin.

Gmina Niepołomice od kwietnia 2017 roku realizuje program wymiany pieców. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

W wakacje pracownicy Urzędu Miasta wraz ze strażnikami miejskimi odwiedzili 4 główne składy węgla na terenie gminy Niepołomice i przeprowadzili wśród właścicieli akcję informacyjną dotyczącą uchwały antysmogowej. Więcej na temat tej akcji znajduje się tutaj.

Wspólna kampania realizowana będzie do momentu zakończenia sezonu grzewczego 2017/2018. Więcej informacji na stronie: www.wymienpiec.info.pl.