Dwunastu strażaków ochotników z OSP Niepołomice, OSP Staniątki, OSP Podłęże oraz OSP Wola Batorska brało udział w działaniach związanych z pomocą w usunięciu skutków nawałnicy, jaka przeszła przez województwo kujawsko-pomorskie.

W piątek 18 sierpnia w godzinach przedpołudniowych grupa strażaków z Niepołomic wraz z komendantem gminnym Leszkiem Łachem wpadła na pomysł zorganizowania wyjazdu na pomoc mieszkańcom Pomorza. Na odzew strażaków z naszej gminy nie trzeba było długo czekać i w ciągu kilku godzin zorganizowano sprzęt i wyruszono do miejscowości Wałdówko, gdzie mieszkańcy zostali poszkodowani przez gwałtowne burze.

Strażacy zabrali ze sobą niezbędny ekwipunek osobisty na kilka dni oraz specjalistyczny sprzęt między innymi: piły do drzewa i betonu, agregaty prądotwórcze, namiot pneumatyczny oraz wiele innych urządzeń niezbędnych do usuwania skutków nawałnicy.

W sobotę o godzinie 6.00 strażacy zameldowali się już na miejscu i od razu zostali skierowani przez lokalne władze do udrażnia lokalnych dróg z powalonych drzew. Pracy było bardzo dużo, dlatego druhowie podzieleni zostali na dwie grupy z czego jedna przez kilka kolejnych dni udrażniała drogi z powalonych drzew, a druga pomagała mieszkańcom w zabezpieczeniu oraz rozbiórkach zagrożonych konstrukcji dachów.

Strażacy pracowali od świtu do późnych godzin wieczornych. Łącznie pomoc została udzielona około dziesięciu gospodarstwom oraz udrożniono około dwóch kilometrów dróg. Strażacy z naszej gminy pracowali na Pomorzu przez 5 dni poświęcając swój prywatny czas.

Przy okazji chcielibyśmy podziękować Restauracji Joanna, sklepowi Spar (przy ul. Grunwaldzkiej) oraz GS Niepołomice za zorganizowanie wyżywienia dla strażaków biorących udział w akcji.

Informacje z Pomorza oraz bieżące akcje strażaków można śledzić na Facebooku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Paweł Dąbroś
naczelnik OSP Niepołomice